Třebíč je pro legionářský vlak letošní desátou zastávkou při putování Českem. Lidé ho budou moci navštívit od úterý do neděle. Ve všední bude otevřený od osmi do osmnácti hodin a o víkendu od devíti do devatenácti hodin.

Legiovlak v Třebíči
Legiovlak přijíždí na nádraží v Třebíči

Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14.00, o víkendech pak každou celou hodinu. Školní skupiny si mohou komentovanou prohlídku objednat prostřednictvím webového formuláře.

Legiovlak

  • Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.
  • Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.
  • Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. Legií.

Zdroj: Československá obec legionářská

Z Třebíče Legiovlak zamíří na jihh Moravy, konkrétně do Hevlína a do Hodonína. Na Vysočinu se Legiovlak vrátí opět na podzim. Od 24. září bude k vidění v Humpolci.

Legiovlak na Vysočině