Celostátní velká výměna zkušeností se v Třebíči koná potřetí, naposledy se zde vedoucí sešli před osmi lety. Tehdy jich přijelo více než 1200. Takové číslo je dnes pro organizátory nedosažitelné, ale i tak jsou s počty spokojeni. „Sjede se k nám přes 700 účastníků, lektorů i organizátorů, což je více, než bylo v minulých letech v Chrudimi, Hradci Králové nebo Šumperku. Dá se tedy říct, že jsme spokojeni," říká Jan Burda, hlavní organizátor celé akce.

Ten se společně s více než stovkou dalších lidí stará o to, aby byl letošní ročník CVVZ stejně dobrý a možná i lepší jako ty minulé. Svědčí o tom samotné přípravy, ty s různou intenzitou probíhají téměř dva roky. „Posledních pár měsíců intenzita příprav nabírá na síle. Netroufám si říct, co je úplně nejtěžší, je toho ale hodně. Musíme zkoordinovat 110 lektorů, 120 organizátorů, jídlo, městskou dopravu, upomínkové předměty, ozvučení nebo každodenně komunikovat s účastníky. Naštěstí tým organizátorů je, v dobrém slova smyslu, téměř všehoschopný, takže věřím, že všechno klapne přesně tak, jak má," doufá Burda.

Na účastníky CVVZ čeká na 190 programů. „Připravili jsme si celou řadu zajímavostí. V sobotu večer čeká zájemce speciální mše v bazilice, v neděli pak provede účastníky po třebíčských památkách UNESCO starosta Třebíče Pavel Heřman," říká Burda. Prohlídka města se starostou je jeden z nejžádanějších programů, kapacita 40 lidí byla vyčerpána během pár chvil. Bez účastníků nebudou ale ani ostatní programy. „Velká část programu je věnována hrám, jak je připravit, proč je důležitá reflexe a jak pracovat s dětmi na táboře nebo v průběhu roku. Zájem je také o výchovné problémy," přibližuje organizátor Aleš Gothard.

A na co se těší hlavní organizátor? „Až to v pátek v deset večer zahajovacím rituálem celé začne. Slavnostní zahájení je vždycky zlom, kdy končí dlouhá a únavná doba příprav a vlak se definitivně rozjede."