„Určitě byl úbytek zákazníků, je to poznat i přes obědy ve všední dny. Můžu říct, že je to existenčně hraniční. O víkendech si lidé dají o několik drinků míň a lacinější jídlo,“ přiznal Tomáš Tvrdý, majitel restaurace Phiasco v centru města. „Děláme nový koncept jídelního lístku. Budeme nabízet jídla v ceně kolem sta korun, i s přílohou. Phiasco je koktejl bar, to znamená, že stálý jídelní lístek je zaměřený pro mladé lidi, lacinější jídla po velkých porcích, například kuřecí křidýlka s hranolky,“ řekl.


Katarína Matoušková a Jiří Jelínek provozují na Žerotínově náměstí hostel a restauraci U Dubu. Podle jejich názoru je v Třebíči příliš mnoho restaurací. „V současnosti je v Třebíči hrozně moc hospod, víc než je zdrávo. V podstatě se vede cenová válka, dělají se různé speciální nabídky. Každý se snaží lákat zákazníka po svém. My jsme se rozhodli pro jednoznačnou strategii: kvalita, kvalita, kvalita,“ řekl Jiří Jelínek. Jídlo se prý snaží vyvážit tak, aby bylo dostupné pro všechny.

„Změnili jsme přístup v tom, že jsme úplně vyloučili chemická ochucovadla a umělé přísady. Jen přírodní koření a čisté vývary a šťávy,“ naznačil strategii.


„Vždycky by to ale mohlo být lepší, ale lidi celkem chodí. Myslím si ale, že turistů je méně než bývalo,“ řekl majitel Neptunu v Židovské čtvrti Marek Janík. Základem pro restauraci podle jeho slov jsou „meníčka“, v létě i v zimě. Dělají tři, dvě jsou prý málo. Cenu se nesnaží držet úplně nejníž.


HoPr Pub na Havlíčkově nábřeží v Židovské čtvrti je nekuřáckou restaurací. „Turistů je tu strašně málo, jako šafránu, ale to je možná chyba někde jinde, ne v restauraci,“ zažertoval s úsměvem majitel Michal Hospodár. „Meníčka jsou jen každodenní reklama. Častokrát se s nimi dostaneme do červeného čísla, na nulu a občas do zeleného. Jídelní lístek máme postavený na moderní gastronomii. Postupně bychom chtěli do budoucna omezit počet jídel, zatím na 20 až 25, a tím budou čerstvější a kvalitnější,“ poodhalil plány do budoucna.


Hospod je moc


Restaurace Amadeus funguje od roku 1994. „Na počet lidí, kteří si mohou dovolit chodit do restaurací, je těch podniků tady moc. Před krizí to ještě šlo, teď už je to cítit. Odpoledních klientů máme určitě úbytek,“ řekla vedoucí Lenka Dočekalová. „Od června máme nový jídelní lístek. Trochu jsme to zredukovali, snížili jsme třeba výběr kuřecího. Nabízíme více jídel pro gurmány, kteří si rádi počkají s přípravou. Na meníčkách máme dvě jídla a salát,“ doplnila Dočekalová.


U Podlipnů je šéfem i kuchařem Petr Bouzek. Daří se mu. „Vaříme podomácku a s láskou, stavíme na české kuchyni. Většinou sem chodí dělníci a lidé z okolí. Když jsem nastoupila před rokem, vařilo se asi 20 jídel, teď děláme přes 60 a jde to pořád nahoru,“ pochlubila se kuchařka Erika Míšková. Polední menu plánují rozjet i v sobotu.