Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do projektu papeže se zapojili také studenti z Třebíče

Třebíč – Praktickou ale především také prestižní aktivitou se může pochlubit Střední škola řemesel z Třebíče. Studenti se spolu se svými vrstevníky z dalších čtyř evropských zemí zapojili do projektu Comenius Generace-e. Jeho náplní je výuka i využití fotovoltaiky. Podpořil ho také Vatikán.

14.12.2009
SDÍLEJ:

„Projekt běží dva roky a účastní se ho pět škol z pěti zemí Evropy,“ řekl Pavel Kučírek, učitel ze Střední školy řemesel v Třebíči.Foto: DENÍK/ Ivan Přibík

„Projekt běží dva roky a účastní se ho pět škol z pěti zemí Evropy,“ řekl Pavel Kučírek, učitel ze Střední školy řemesel v Třebíči. „Cílem je výměna zkušeností, spolupráce, ale také poznávání kultury a jazyka. Zároveň s tím je to odborná práce na využití solární energie,“ doplnil Kučírek. Kromě třebíčské se zapojily také školy z Weidenu in der Oberpfalz (Německo), Spišské Nové Vsi (Slovensko), Temešváru (Rumunsko) a Oroslavje (Chorvatsko).


Mezi několika setkáními vyniklo to, které bylo slavnostní a uskutečnilo se před pár dny v německé spolkové zemi Bavorsko. Tam totiž bylo požehnáno fotovoltaickému zařízení. „Součástí projektu je i výstavba fotovoltaické elektrárny na střeše rodného domu papeže Benedikta XVI. v Pentlingu, na které se podíleli studenti škol za podpory sponzorských firem. Nezisková organizace s názvem Papežova sluneční elektřina pak bude z výtěžku elektrárny podporovat po dobu 20 let mládež Evropy.


Pro studenty má zapojení do prestižního projektu význam nejen vzdělávací, ale i ryze lidský. „Studenti si na setkáních zdokonalují cizí jazyky. Domlouvají se různě. Než se otrkali, hovořili spolu ze začátku jen Češi a Slováci. Když se nálada uvolní, jsou schopní se pak domluvit anglicky. Kdo dělá němčinu, snaží se německy,“ přiblížil zkušenosti učitel a koordinátor Pavel Kučírek.


Střední škole řemesel v Třebíči se dostane v závěru projektu jedné výsady: Její umělečtí kováři pod vedením mistra Karola Kováče vytvoří pro všechny zúčastněné školy kovanou plastiku.. Má podobu jrozvětveného stromu a bude se otáčet. Pohon zajistí, jak jinak, sluneční energie.

Autor: Ivan Přibík

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení