Výsledky nabídl Jakostní model řeky Jihlavy. Jednání jeho tvůrců s pracovníky odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu a zástupců obcí se uskutečnilo ve čtvrtek v Třebíči.

Rozsáhlá studie ale nehovoří pouze o hodnotě nebezpečných látek v řece a jejich přítocích, ale také o nápravě. „Zvlášť pro malé obce do sta obyvatel nejsou efektivním řešením čističky. Naopak vhodné jsou pro ně mokřady, biologické rybníky nebo dřevní plantáže," řekl jeden z tvůrců Jakostního modelu řeky Jihlavy a Dalešické přehrady Karel Říha ze společnosti Pöyry Environment.

Fungující čistírny pracují s odpadní vodou často podlimitně. „Jejich účinnost se snižuje starými kanalizačními řady. Navíc čističky do dvou tisíc ekvivalentních obyvatel nemusí a často nejsou vybaveny technologií srážení množství fosforu," líčil Říha.

Vyjádřil se proti domovním čističkám a zvláště těm, které lidem pořídí obce. „Mnozí lidé se spokojí s tím, že ji mají doma, a nijak se o ni dál nestarají, i když to technologie vyžaduje," podotkl.

Zdrojem fosforu už nejsou, tak jako dřív, prací prášky. Největší hrozbou jsou podle Říhy tablety do myček.

Studii si objednala skupina Čez a Kraj Vysočina k ní hodlá přihlédnout při vypisování dotačních grantů. „Projekty, které se s jakostním modelem budou shodovat, při vyhodnocování žádostí o dotaci zvýhodníme," přislíbil vedoucí krajského oddělení vodního hospodářství Jaroslav Mykyna.