Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do ochranného krytu půjdou jen vyvolení

Třebíčsko - Z dvaadvaceti stálých úkrytů na Třebíčsku zbylo šestnáct. Nejsou pro veřejnost

25.4.2008 1
SDÍLEJ:

Kryt v ulici Žižkova v TřebíčiFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Totalitní režim možná neměl jen temné stránky. Nad porevolučními časy měl zřejmě v jedné věci navrch. V bázni z válečných konfliktů vedl lidi k povědomí o civilní ochraně. Měl na to peníze a vybavení, jako ochranné oděvy, dětské vaky, plynové masky, stálé úkryty. Většina z toho je dnes už pouhou vzpomínkou na doby minulé.

"V devadesátých letech se od civilní ochrany upustilo. Masky se zrušily. Bunkry se nestaví, některé se prodaly či přestavěly," říká tajemník třebíčského krizového štábu Jiří Novák.

Na Třebíčsku ještě pořád kryty jsou. Jenže ne pro každého. "Bylo jich celkem dvaadvacet, šest jich zaniklo. Žádná právní legislativa nenařizuje majiteli kryt zachovat, pokud jej třeba z finančních důvodů nemůže udržovat," informoval Ivoš Dlouhý, referent oddělení ochrany obyvatel a krizového a havarijního plánování.

A tak už byly vyřazeny žákovský kryt pod třebíčským gymnáziem, kryt pošty a další třebíčské kryty, které patřily brněnskému biskupství a společnosti Nuclea. Nefunkční je rovněž bunkr městského úřadu v Moravských Budějovicích a kryt pro obyvatelstvo v Náměšti nad Oslavou. „Zrušené kryty nacházejí jiné využití. Jsou v nich posilovny, archivy, sklady,“ nastínil Dlouhý.

Skrýš pro žáky má teď pouze jedna střední škola v Třebíči, dva pro obyvatelstvo vlastní Jemnice. "Zbytek je pro zaměstnance firem a jejich dodavatelů. Vůbec nejlepší fond je v areálu Dukovan, fungují tam pravidelné revize, údržba. Dobré útočiště má i rozvodna ve Slavěticích," uvedl Dlouhý. „A výstavba nových krytů pro obyvatelstvo se neplánuje. Nejsou peníze,“ dodal.

V případě neštěstí ale veřejnost bez šancí na záchranu není. Postarat se o ni má integrovaný záchranný systém či krizový štáb určené obce, jehož vedoucím je vždy starosta.

A co mají lidé v krizových situacích dělat? „Zachovat klid a sledovat média, která od prvních chvil lidi informují. Řídit se vyrozuměním a pokyny, které mimo jiné dává městská policie. Použít improvizované ochranné prostředky,“ radí Jiří Novák. Podle něj není marné se o vlastní ochranu zajímat preventivně. Rady a informace v podobě kapesního průvodce lidé najdou například na webových stránkách obcí, měst a kraje Vysočina, na mnoha radnicích jsou k dispozici i v tištěné podobě.

Jak se Jiří Novák s Ivošem Dlouhým shodli, rozšiřuje se okruh objektů, které disponují jadernými, chemickými a biologickými zbraněmi. Spolu s reálnou hrozbou terorismu představují potencionální nebezpečí pro Českou republiku, ta se proto znovu vrací ke koncepci ochrany obyvatel. Stálá pozornost se rovněž věnuje haváriím, živelným pohromám, epidemiím a ekologickým katastrofám.

Autor: Marcela Nováčková

25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třebíči lidé zájem o volby měli. Například do volebního okrsku číslo 18 voliči v sobotu přicházeli stejným tempem jako v pátek, kdy odvolilo 43 procent oprávněných voličů.
3

V Třebíči zájem o volby trvá

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení