Velká část zahraničních hudebníků zavítá do České republiky poprvé. Z největší dálky přijíždí divoká kolumbijsko-kanadská skupina Gypsy Kumbia Orchestra, která sobotním koncertem v zámeckém parku festival uzavře. Na tom otevíracím pak zazní v podání mužského sboru Iberi gruzínská polyfonie zařazená do seznamu UNESCO.

Struny nad Oslavou

„K vrcholům se určitě zařadí unikátní projekt Struny nad Oslavou. Jistě i proto, že je v duchu odvážné festivalové dramaturgie speciálně připravený výhradně pro Folkové prázdniny," říká dramaturg festivalu Michal Schmidt. Tvůrčí setkání povede Germán López, hráč na malou kytarku timple, tradiční pětistrunný nástroj z Kanárských ostrovů, a zúčastní se ho kytaristé Antonio Toledo, Antonio Forcione, mandolinista Martin Krajíček, senegalský hráč na koru Seckou Keita, slovenský houslista Juraj Stieranka a kontrabasista Juraj Valenčík. Spolu se svou manželkou, zpěvačkou Helene Blum, představí dánský houslista Harald Hauggard poprvé po svém boku rakouskou houslistku a skladatelku Julii Lacherstorfer a izraelský klavírista Uriel Herman s kapelou zahraje jazz prokrvený rockem a vlivy Blízkého východu. Primát Folkových prázdnin na uvádění anglického folku do Čech potvrdí folkrocková kapela False Lights, vedená opravdovými hvězdami: Jimem Morayem a Samem Carterem. Nepřijede původně ohlášený Sam Lee. „Sdělil, že nebude moci ze závažných důvodů letos na festival přijet. Je mu to moc líto, velmi se k nám těšil, ale opravdu přijet nemůže. Ve středeční večer místo Sama Lee vystoupí v hlavním koncertu kolumbijská zpěvačka Lucia Pulido," oznámil dramaturg.

Druhá tráva nebo Michal Prokop

Kovový melodicko-perkusivní nástroj hang rozezní čím dál věhlasnější Manu Delago z Rakouska, známý ze spolupráce s Anoushkou Shankar a Björk. Dialog violoncella a diatonického akordeonu si festivaloví návštěvníci vyslechnou od dua Belem. Malátně melodické písně bez hranic zazpívá brazilská cellistka Dom La Nena. Taneční veselí z Podkarpatské Rusi předvede Hudaki Village Band a rockové písně James Harris doprovázený skupinou. Po letech se vrací parta muzikantů a bavičů Sergent Pépère a samozřejmě nebude chybět to nejlepší z domácí scény. Robert Křesťan s Druhou trávou a hostující Katkou Garcia budou slavit čtvrt století existence, Radim Hladík s Blue Effectem zahrají své největší hity, trio Michal Prokop & Jan Hrubý & Luboš Andršt si na ně rozpomenou určitě také, a ještě si u toho pořádně zabluesují. Bratři Ebenové zazpívají, jak si tady žijeme, a Vladimír Merta s Ondřejem Fenclem a folkrockovou skupinou Hromosvod potěší jak pamětníky, tak fanoušky nových skladeb. Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky & Jiří Pospíchal Kvartet & Veronika Malatincová zavzpomínají na Leoše Janáčka i Jaromíra Nečase s moravskými lidovými písničkami.

Folkové prázdniny během svého průběhu nabídnou opět oblíbený nedělní Divadelní den, výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav a happeningů.