„Proměnit starou budovu plnou nepotřebného harampádí je zatracená práce,“ přivítal Deník s úsměvem majitel rozsáhlého objektu Luděk Veseleňák. Netajil se, že denně od samého rána pracuje s partou chlapů na proměně areálu s chátrajícími budovami a zarostlou zahradou.

Když objekt před čtyřmi léty koupil, netušil, jak mnoho se jeho plány změní. Provoz pálenice byl skrze stoupající náklady na výrobu stále náročnější. Proto dali s přítelkyní hlavy dohromady a vznikl sen – proměnit lihovar v multifunkční areál. Sen se teď společně snaží přeměnit do reality. „Přes týden tu chceme mít zelinářské trhy. Lidi vypěstují doma spoustu zeleniny a ovoce. Pak často přemýšlí, co s přebytky – a tady je budou moci prodat,“ líčil jeden ze záměrů Veseleňák. Taková myšlenka se líbí Markétě Prokešové z místního informačního centra, která tvrdí: „Farmářské trhy vidím jako skvělou myšlenku.“

Kromě toho se chystá majitel lihovaru v prostorách pořádat i jiné akce a nebrání se ani těm kulturním.

„Už nám tu začínají vždy první neděli v měsíci fungovat chovatelské burzy. Třetí neděli v měsíci tu budou bývat automotoburzy. Na 16. dubna jsme připravili bleší trhy pro veřejnost. Budou od osmi hodin do šestnácti hodin. Tam si může každý přijít prodat to, co mu doma přebývá – oblečení, keramiku a další věci. Vstup na bleší trh bude zdarma,“ vysvětlil majitel.

Podle něj bude záležet i na okolí, jak areál přijme a zda lidé využijí nabízenou možnost přivydělat si na trhu peníze či zbavit se nepotřebných věcí, co jiným chybí. A nejen to. „Budu rád, když se to tu stane místem vzájemného setkávání lidí, kteří si tu popovídají a vymění si informace,“ přidal Veseleňák.

Více pro cyklisty a motorkáře

Postupné zvelebení všech prostor si vyžádá ještě spousta dřiny. V prostorném interiéru se včera demontovala stará elektřina, prováděla demontáž zchátralých kovových prvků a montovala nová vrata. „Bude třeba tu všechno zomítat, natřít, vyměnit okapy, nové sociální zařízení. Na všechno dojde postupně,“ zdůraznil majitel.

Časem uvažuje zřídit v areálu i ubytovnu pro cyklisty a motorkáře, prostornou zahradu proměnit v hravou oázu pro rodiny s dětmi. Zpevněná rozlehlá betonová plocha nádvoří se zalíbila týmu autoveteránů a tak tu mají zelenou i jejich akce.

„Myslím, že tenhle kraj je nádherný a zaslouží si větší zájem turistů. Rádi bychom tomu nějak pomohli. Ač jsem Ostravák, mám to tu rád. Coby kluk jsem jezdíval za babičkou do třebíčské židovské čtvrti. Můj otec se narodil v Biskupicích,“ přiznal Luděk Veseleňák. S radostí prý přivítá další nápady spoluobčanů na kulturní a jiné akce, které by v areálu lihovaru mohli pořádat.