Nenápadná vyvýšenina hned za pucovským hřištěm zvaná Křib skrývá mezi stromy osmdesátimetrovou trať, která prudce stoupá pod úhlem pětačtyřiceti stupňů. I letos prověřila připravenost tradičních účastníků, ale dala pocítit svoji záludnost i úplným nováčkům.

„Když jsme v roce 1987 začínali, postavilo se tehdy na start kolem pětačtyřicet závodníků. Rok, co rok se počet zvyšoval. Poslední léta je to něco kolem stovky. Převahu mají muži," řekl spoluorganizátor běhu Jan Vrbka. Ostatně vše je díky jeho pečlivosti zaznamenáno v kronice běhu.

Přesně ve dvě se vydal Jan Vrba jako první závodník na trať. I přes velké vedro musel do strmého kopce hned dvakrát. Poprvé jeho čas v cíli, kvůli malé chybičce v programu časomíry, nebylo možné změřit.

Pak už se do kopce postupně vyběhli ostatní závodníci. Od malých dětí až po seniory. Kdo si troufl, mohl si záludnou, travnatou a jehličnatou cestu vyběhnout několikrát.

Zatímco na startu vládla uvolněná atmosféra, bylo na kopci chvílemi pěkně krušno. Malí závodníci se za povzbudivých slov svých blízkých dostali do cíle i po čtyřech a někdy se slzičkami v očích. Velkým lákadlem pro ně byla rolička osvěžujících bonbónů. Dospělí neměli o motivaci nouzi. Živé sele stojí za trochu námahy. A tak se do cíle nejen běhalo, ale i skákalo stylem „rybičky". Na start se během dvou a půl hodin postavilo čtyřiaosmdesát závodníků. V konečném součtu se startovalo sto třicet sedmkrát. Stejný počet obyvatel má Pucov v současné době. Ani při letošním ročníku nikdo ze zúčastněných nepokořil traťový rekord. Ten už několik let drží český rekordman v hladké stovce Jan Veleba časem 10:23 sekund.

Po vyhlášení vítězů a předání cen čekalo na závodníky a pořadatele, kterými jsou pucovští hasiči, občerstvení. Výsledky rozebírali u džbánků vychlazeného piva.