V Třebíči naprosto chybí koncepce sportu, podle níž by město přidělovalo dotace jednotlivým organizacím. Na tom se shodli někteří zastupitelé při sestavování rozpočtu na letošní rok. Některé kluby si tak přijdou na miliony, jiné se musí spokojit s deseti či statisíci.

Mezi sportovci, k nimž je Třebíč nejštědřejší, jsou hokejisté Horácké Slávie. Na provoz zimního stadionu, který město vlastní, v posledních pěti letech přispělo nejméně šesti miliony. A nejinak je tomu letos. Další částky z městské kasy pak jdou na činnost mladých sportovců. A na tu klub letos žádal rovněž šest milionů. Nakonec se pro něj v rozpočtu našly tři.

„Nebudu skrývat, že jsme očekávali schválení navrhované částky. Mělo by se porovnat, kolik dostávají jiná města, za nimiž zaostáváme,“ řekl k tomu generální ředitel Karel Čapek. „Hokej je nákladný, ale i milovaný, naše činnost je bohatá. Aby byl další Patrik Eliáš, potřebujeme se k tomu dopracovat,“ vyjádřil se.


Povrchní argumenty klubu

A zřejmě to myslel vážně. Sotva čtyři měsíce po schválení rozpočtu mají dnes zastupitelé znovu rozhodovat o dalších milionech pro Horáckou Slávii. Klub požádal o tři, rada města doporučila dát hokejistům dva. „Jejich žádost mě ale příliš nepřesvědčila. Začíná tím, že třebíčský hokej letos oslaví osmdesát let. Argumentují využitím volného času mládeže. Žádná podložená čísla jsem neviděl,“ konstatoval starosta Ivo Uher. S odvoláním na neveřejné jednání rady však neprozradil, zda hlasoval pro podporu dotace.

Kromě dvoumilionové podpory hokejistům, kterou by město přidalo k již schváleným třem, se dnes zastupitelstvo má zabývat také samotnou koncepcí. Tu podle starosty předloží městský zastupitel za Občanskou demokratickou stranu a bývalý radní Daneš Burket. Jednou pro vždy by měla vyřešit systém přidělování peněz, kritériem by mimo jiné měla být velikost organizace, tedy počet jejích členů. „Pak bude jasné, kolik procent z městského rozpočtu kterému sportu připadne,“ předeslal Uher.