Roste kvůli potížím na severu Afriky zájem o jiná místa? „Výrazně se projevila chuť cestovat do bezpečných evropských destinací. Hitem letošního jara se stalo Turecko, kam se touhle dobou dřív moc nejezdilo. Prodej stoupl pětinásobně,“ zmínila Kateřina Komedová, mluvčí největší internetové cestovky Zájezdy.cz, která před lety vznikla v Třebíči.

Jaru vládne Řecko

Podle jejích slov prodeji v třebíčské pobočce dominuje Řecko a Turecko. Řecko zaznamenalo u této agentury nárůst o 70 procent. Dalšími nejprodávanějšími oblastmi jsou nyní na jaře Španělsko a Itálie. Celkově pak cestovka Zájezdy.cz eviduje jako nejžádanější destinace pro letní sezonu Řecko, Španělsko, Chorvatsko, Turecko a Bulharsko.

Vzhledem k tomu, že stoupá zájem o evropské dovolenkové pobyty, dá se očekávat, že letos bude méně last minute zájezdů právě do těchto evropských letovisek. Naopak cestovky očekávají, že bude víc last minute zájezdů s výraznými slevami do Egypta a Tuniska.

„Cestovky se budou snažit obnovit důvěru českých turistů v Egypt a Tunis. Naopak pokud trend zájmu o Evropu bude pokračovat, budou cestovky nuceny v poptávaných lokalitách zajistit další kapacity. U takových nově nasmlouvaných zájezdů dojde ke zdražení. Dalším faktorem může být cena ropy, která díky válkám na Blízkém východě vzrostla. Zatím kvůli tomu podražila CK Fischer,“ doplnila Komedová.

Jednou z náhradních destinací za Egypt se stává Thajsko. „Vzhledem k událostem v Japonsku očekáváme pokles zájmu též u asijských destinací,“ dodala Komedová.

Viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních agentur Tomio Okamura ale upozorňuje: „Thajsko je od Japonska sedm hodin letu. Je úsměvné bát se tam strávit dovolenou.“