Navíc je otázkou, co udělá s českým mléčným trhem rok 2015, kdy by v rámci Evropské unie měly padnout takzvané mléčné kvóty.

Právě to zaznělo včera v Přibyslavi při zahájení v pořadí již 22. ročníku Mlékárenských dnů. Účastní se ho více než desítka mlékáren, letos poprvé má akce podporu Kraje Vysočina.

„Jsem rozhodně optimistou. Kvalita českých mléčných výrobků je srovnatelná se zahraničím. Pokud producenti naříkají na zahraniční dovozy, pak je třeba zdůraznit, že konkurence je základ tržního hospodářství, které jsme požadovali a chtěli. Stavy dojnic sice klesají, ale na druhé straně roste kvalita mléka," nechal se slyšet na zahajovací tiskové konferenci producentů a zpracovatelů mléka Oldřich Obermaier, ředitel francouzské mlékárenské skupiny Bongrain pro ČR.

Poptávka po mléku u nás neustále roste

Jeho slova potvrdil i Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

„Po mléku je zvýšená poptávka, navíc spotřeba mléka a mléčných výrobků ze strany spotřebitelů roste," konstatoval Jiří Kopáček, ovšem s dovětkem, že do budoucna poroste i cena mléka. „Ovlivnily to klimatické jevy – dlouhá zima, povodně, následující velké sucho," vysvětlil Kopáček s tím, že na druhou stranu cena mléka nepřetržitě roste  rok od roku a měsíc od měsíce.

Podle Kopáčka však není na místě hovořit o krizi mlékárenské výroby.

U spotřebitelů prý výrazně stoupá poptávka po čerstvém mléce, která letos narostla o 37 procent.

Naopak trvanlivé mléko zaznamenalo propad o 10 procent. Roste zájem o smetanu a  sýry – například u tavených sýrů je poptávka o 17 procent vyšší. Stejně tak je v kurzu sušené mléko.

Kopáček tvrdí, že je to po třech letech pro mlékaře pozitivní zpráva.

Čísla tvrdí, že průměrný Čech vypije za rok asi 57,2 litru mléka.

Českomoravský svaz mlékárenský se snaží navíc prosadit české výrobky i na trzích ve východní Evropě, například na území bývalého Sovětského svazu.

„Od vstupu do Evropské unie došlo ale také k restrukturalizaci sektoru. Před vstupem do EU u nás bylo 2900 farmářů, dnes je jich 2072, z původních 116 mlékáren jich zůstalo 35," konstatoval Kopáček. Mléko je podle jeho názoru velmi citlivá komodita a neobejde se bez podpory od státu, neboť dovozy mléčných výrobků ze zahraničí činí dnes 42 procent.

„Letos poprvé můžeme konstatovat, že stavy dojnic v ČR stouply o šest tisíc kusů, ovšem budoucnost mléčného trhu je poměrně nejistá," přispěchal se svým postřehem agrární analytik Petr Havel. Jak zdůraznil, v roce 2015 padne v rámci EU systém takzvaných mléčných kvót. „Měli bychom si uvědomit, že v tom případě dojde k přerozdělení trhu, u spotřebitele bude rozhodovat hlavně cena  a nedělejme si iluze, že spotřeba mléka a mléčných výrobků výrazně poroste. Proto i nadále zvyšovat ceny mléka a mléčných výrobků bude sebevražda," podotkl analytik. Producenti mléka v zahraničí se na tento fakt již chystají, a to by si podle analytika měli Češi velmi rychle uvědomit.

Důležité odvětví

Kvalitu českých mlékárenských výrobků ocenila Dana Třísková z Ministerstva zemědělství.

„Ministerstvo chce i nadále podporovat projekty typu Klasa, Regionální potravina, či program rozvoje venkova," zdůraznila Třísková. Letos například do projektu konkurenceschopnosti české produkce ministerstvo investuje 130 milionů pro 36 projektů, z nichž 12 patří právě do kategorie mlékárenství. Samostatně běží i projekt Školní mléko.

Podle krajského radního Zdeňka Chláda je zemědělství na Vysočině důležitým odvětvím, poskytujícím 20 procent pracovních příležitostí, na Vysočině se chová 83 tisíc   krav, což je nejvíc v ČR hned po jižních Čechách. Kraj Vysočina  přispěje se svou troškou do mlýna aspoň tím, že i nadále podpoří regionální produkty,stejně tak jako školství zaměřené na zemědělské obory.

Oceněné mlékárny a mléčné výrobky

V rámci Mlékárenských dnů v Přibyslavi hodnotila po zahajovací tiskové konferenci odborná porota mléčné výrobky jednotlivých producentů a rozdělila první místa:

1. cena za čerstvé mléko: Mlékárna Bohemil Opočno

1. místo za choceňské pomazánkové máslo s houbami: Mlékárna Choceň

1. místo za Král sýrů smetanový: Pribina TPK

1. místo za balkánský sýr se sušenými rajčaty: Mlékárna Polná

Další soutěžní cenou je Krajáč Vysočiny, kterou udělují spotřebitelé, její vyhlášení se uskuteční v sobotu odpoledne.