V hlavních rolích se představili nestor souboru Zdeněk Svěrák coby inspektor Trachta, jemuž přizvukoval benjamínek Vojtěch Kotek jakožto policejní praktikant Hlaváček. Zatímco Svěrákovi je sedmaosmdesát let, Kotek letos oslavil pětatřicátiny – klape jim to spolu však na jedničku, což ocenili i diváci potleskem vestoje.

Vzrušující detektivka, jíž se podle cimrmanologů inspirovala Agatha Christie pro svou Vraždu v Orient Expressu, v praxi představila Cimrmanovy neobvyklé kriminalistické metody, které byly nastíněny v úvodním semináři. Vyšetřovací postupy Svěrák s Kotkem uplatnili na „mrtvole“ továrníka Bierhanzla, kterého ztvárnil Petr Reidinger, výslechy podstoupili stevard Genadij Rumlena a továrník Meyer, jehož si zahrál Marek Šimon.

Závěrečná děkovačka u hry Velká zebra, která se hrála v Národním domě v Třebíči 7. září.
Záletník Ondřej Vetchý i jeho manželky zářili v Třebíči. Podívejte se

Divadlo Járy Cimrmana do třebíčského Národního domu pozvala agentura KulturTop. Část výtěžku byl věnován Centru Paraple, které pomáhá handicapovaným. Zdeněk Svěrák s ním již mnoho let spolupracuje. „Na Paraple takto přispíváme pravidelně právě díky tomu, že k nám Divadlo Járy Cimrmana tak rádo jezdí. Obálku se šekem jsme předali panu Svěrákovi při závěrečném aplausu. Částku prozrazovat nebudu, jsem ale ráda, že je Národní dům na Cimrmany vždy naprosto vyprodaný, což znamená, že podpora handicapovaným je o to větší,“ sdělila ředitelka agentury KulturTop Ivana Řídká.

Výstava. Třebíč přivítá stopy Járy Cimrmana
Vražda v salonním coupé nadvakrát