Na třebíčském odboru dopravy v těchto dnech dokončují projekt s názvem Preference hromadné dopravy. V jeho rámci by příští rok mohlo vzniknout nové dispečerské pracoviště. Umístěné bude pravděpodobně na služebně městské policie, kde doplní stávající kamerový systém. Díky němu bude možné sledovat na dálku světelné křižovatky.

„Dříve jsme z křižovatek neměli žádnou zpětnou vazbu. Dnes nám řidiči alespoň posílají smsky, pokud je nějaká porucha. Ale my v reálném čase nevidíme, co se na křižovatkách děje," trápí třebíčského vedoucího odboru dopravy Aleše Kratinu.

Přidrží zelenou

To by se mohlo díky projektu změnit a z dispečerského centra půjde světelné křižovatky na dálku sledovat a ovládat. „V rámci křižovatky bude nový řadič, který bude umět komunikovat s autobusem, a bude umožňovat přidržet pro něj zelenou. Průjezd autobusu křižovatkami zvláště ve špičkách by měl být mnohem plynulejší. A benefitem bude dodržování jízdních řádů," vysvětlil Kratina.

Další novinkou, kterou by mohl projekt přinést, je aplikace pro chytré telefony a internet, kde cestující uvidí aktuální polohu autobusu.

„Uvidíte online na mapě, že například linka číslo 4 jede po Velkomeziříčské ulici a budete vědět, že musíte přidat nebo naopak v klidu dojdete na zastávku," popsal Kratina.

Nynější dopravce sice tyto informace má i dnes, ale současná smlouva k nim neumožňuje městu přístup. V nynějších podmínkách právě probíhajícího výběrového řízení již tato podmínka je. Díky dispečerskému centru navíc na autobusy uvidí i vlastním systémem.

Zvýšeným komfortem pro cestující by měly být také nové elektronické označníky, které budou umožňovat online informování o poloze. „Ne jako dnes, kdy tam vidíte jen elektronický jízdní řád. Pokud odjezd z Karlova náměstí bude například v 19.15 a spoj se opozdí o dvě minuty, tak se za ním zobrazí plus 2," sdělil Kratina.

V rámci projektu je také v plánu vybudování světelných křižovatek u hlavní pošty a v Demlově ulici.

V těchto dnech by na projekt za přibližně padesát milionů korun měla z odboru dopravy odejít žádost o dotaci, která může pokrýt až devadesát procent nákladů. Zda město uspěje, bude jasné za dva měsíce.