„Chtěl jsem si pořídit satelit, hlavně kvůli ČT4 SPORT, když to ale má být už letos, tak si počkám,“ byl potěšen Vilém Kovaný z Třebíče.


Hlavním důvodem, proč k samotné digitalizaci dochází, je větší programová nabídka. „Zatímco v analogové éře vysílaly v celé České republice pouze čtyři televizní programy, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí,“ uvádí server digitalne.tv oficiální informační web o přechodu na digitální televizní vysílání.


Digitalizace se týká pouze diváků, kteří přijímají signál přes televizní anténu.


Mají v podstatě tři možnosti, jak televizi sledovat. Pokud chtějí i nadále používat svůj starý televizor, potřebují mezi něj a anténu zapojit převodník signálu, takzvaný set-top-box.


Další možností je koupě nového televizního přijímače s již zabudovaným digitálním tunerem. Poznáte jej podle zkratky DVB-T, která zpravidla bývá nalepená na přístroji.


V místech s dostatečně silným signálem lze navíc ke sledování použít počítač. K tomu je zapotřebí speciální televizní karta nebo USB přijímač s anténkou.
Dalším problémem je však samotná anténa, která většinou není schopná digitální signál přijmout. Je nutné ji natočit směrem k vysílači a dbát na to, aby mezi nimi nebyla velká překážka.


Největší potíže vznikají při využívání společné antény. Zde je nutné namontovat tzv. kanálové vložky. „Často je ale třeba vyměnit část, nebo dokonce celý anténní rozvod, který je zastaralý a signál v něm rychle ztrácí kvalitu,“ upozorňuje digitalne.tv.


Satelit a internet


Těch, kteří televizní signál získávají přes kabel, satelit nebo internetový protokol, se vypínání analogových televizních vysílačů netýká. Většina diváků satelitní televize a všichni využívající internetovou televizi již signál v digitální podobě přijímají.


U kabelu je situace o něco komplikovanější. Přijímat digitální signál zde lze pouze přes speciální set-top-box, který je nutné si vyžádat u svého operátora. Pokud však chcete dále přijímat pouze analog, nemáte žádný problém. Ten se v tomto případě vypínat nebude.


K vypnutí analogového signálu již dojde na Třebíčsku u všech stanic ve stejnou dobu 31. května 2011. Nejméně tři měsíce před tímto termínem spustí stát kampaň, která bude o tomto kroku informovat.