Takový je názor právníků protikorupční organizace Transparency International (TIC), který zveřejnili ve čtvrtek večer. Právníkům organizace se nelíbí, že na transakci vydělala realitní kancelář. Ta jeden z pozemků pořídila za sedm a půl milionů korun a obratem jej prodala za 27 milionů. Prodávat podle TIC mohlo město přímo, aby veškerý zisk zůstal městu.

„Pokud jeden den město prodá pozemky, a druhý den jsou prodány za cenu, která je čtyřikrát vyšší, je to z mého pohledu porušení trestního zákona. Osoby ve vedení obce mají povinnost spravovat majetek s péčí řádného hospodáře. Ta povinnost splněna nebyla,“ řekl právník TIC Petr Prchal.
Bývalí zastupitelé, kteří zvedli ruku pro prodej, by nyní nemuseli mít klidné spaní. TIC podá trestní oznámení a zároveň podnět státnímu zastupitelství k zahájení stíhání.

„Trestní oznámení nezaručuje automaticky potrestání lidí, kteří pro uzavření kupní smlouvy hlasovali. Ale budeme se snažit dělat vše pro to, aby trestně právní odpovědnost u těchto zastupitelů vyvozena byla. Samozřejmě je to komplikované a nemůžeme zaručit, že tomu tak bude,“ řekl Prchal.
Prodej cca 2,4 hektaru v blíže neurčené části pozemku Vídeňský rybník firmě Lima Real za 30 milionů korun schvalovalo městské zastupitelstvo 29. září 2005. Pro tehdy zvedlo ruku 19 zastupitelů. Proti byli pouze tři. Další tři se hlasování zdrželi, dva na schůzi chyběli. Krom bývalého starosty Miloše Maška a místostarostů Radka Číhala, Stanislava Mastného a Jana Karase, prodej podpořili i Marie Černá, Karel Dvořáček, Helena Havránková, Pavel Janata, František Jonáš, František Kazda, Ivo Novotný, Petr Ondráček, Miloš Samek, Zdeněk Studenec, Hana Šmardová, Jiří Špaček, Karel Tvrdý, Milan Ustohal a Miroslav Zahrádka.

„Při prodeji byly dodrženy všechny zákonné podmínky. Myslím, že zastupitelstvo se na základě informací, které mělo k dispozici, rozhodlo správně,“ reagoval včera bývalý místostarosta Radek Číhal. Podmínky prodeje byl podle něj zcela standardní. „Trestní oznámení samozřejmě podat mohou, to je svaté právo každého,“ podotkl Číhal.

Kdo jak hlasoval 29. září 2005
Pro prodej pozemků zvedli ruku:
Marie Černá, Radek Číhal, Karel Dvořáček, Helena Havránková, Pavel Janata, František Jonáš, Jan Karas, František Kazda, Stanislav Mastný, Miloš Mašek, Ivo Novotný, Petr Ondráček, Miloš Samek, Zdeněk Studenec, Hana Šmardová, Jiří Špaček, Karel Tvrdý, Milan Ustohal, Miroslav Zahrádka
Proti byli: Jan Uher, Karel Vaverka, Milan Zeibert
Hlasování se zdrželi: Bohumil Bobek, Miroslav Petrů, Milan Šťastný
Schůze se nezúčastnili: Jan Lukášek, Julie Dolejší