Zámek v Budkově dostal nový kabát po půlroční rekonstrukci. Získal nové omítky ve směru do parku i do dvora, i okna a dveře. „Součástí zakázky bylo i obnovení hydroizolačních opatření v podobě jílových vrstev ve spodní stavbě zámku a nová skladba konstrukčních vrstev balkónu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

Oprava hrobky Pallavicini v Jemnici.
Hrobka Pallavicini i schody na Babylon: kraj podpoří opravu památek na Třebíčsku

Dělníci také obnovili schodiště a opravili opěrné zdi. „ V nádvoří byly provedeny restaurátorské práce na kamenných ostěních dveří. Vše probíhalo pod dohledem památkářů,“ doplnil Janoušek

Dodatečně byla do projektu zahrnuta i obnova schodiště a oprava opěrné zdi. „V nádvoří objektu byly provedeny restaurátorské práce na kamenných ostěních dveří. Vše probíhalo pod dohledem památkářů,“ uvedl Karel Janoušek, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.

Zámek v Budkově

  • Dvoupodlažní objekt původně postavený jako sídlo Jana z Budkova stojí v obci od 14. století. Původně se jednalo o vodní tvrz. Na začátku 16. stolení byla přestavěna v pozdně gotickém stylu, následně na gotický zámek s pozdními barokními interiérovými úpravami. Jako dětský domov je objekt využíván od padesátých let minulého století. Současným majitelem objektu je Kraj Vysočina.
  • Zámek v Budkově tvořený čtyřmi křídly prošel postupně částečnou rekonstrukcí v 70. letech minulého století.

Zdroj: Kraj Vysočina

Opravy měly také za cíl vrátit zámku jeho historickou vnější podobu zachycenou na fotografiích. Z areálu zmizely necitlivě umístěné betonové tarasy. „Rekonstrukce budkovského pracoviště dětského domova zlepšila standard poskytování služeb ústavní náhradní výchovy pro umístěné děti. Snažíme se tak jim zajistit více přívětivé prostředí pro jejich výchovu a vzdělávání,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Bří