Školní vysvědčení se již v pátek rozdávalo na základní škole T. G. Masaryka v Třebíči. Důvod je prostý. Kvůli stavebním úpravám v budově by se žáci příští týden neměli kde učit.

„Již od pondělí u nás probíhá kompletní výměna oken v celé budově. Za tento týden jsme vyměnili okna v sedmi místnostech a příští týden už bychom neměli kam žáky dát," vysvětlil ředitel školy Martin Hlávka.

Kvůli výměně oken budou mít delší prázdniny také studenti třebíčského gymnázia. „Školní rok určitě dodržíme až do čtvrtka, naopak ten příští zahájíme kvůli stavebním pracím s velkou pravděpodobností později, až 5. září," sdělil zástupce ředitelky Gymnázia Třebíč Stanislav Prokop.

Na gymnáziu se nyní pracuje na oknech ve třetím podlaží a k tomu ještě brzy přibude rekonstrukce střechy. „Termín prací je do konce října, ale doufáme, že ty hlavní práce se stihnou provést během letních prázdnin, na září a říjen zbudou už jen ty jemnější a ve škole budeme moct běžně fungovat," věří Prokop.

Vysvědčení na věži

Výuku až do konce školního roku zvládají i díky tomu, že své učebny již uvolnili letošní maturanti. „Uspořádali jsme výuku tak, abychom to zvládli, a zatím se to daří. Je ale pravděpodobné, že vysvědčení některým studentům předáme na netradičních místech, třeba na městské věži. Dělo se to tak už loni. Je to forma určitého zpestření, není to jen kvůli stavebním pracím, které tady probíhají," popsal zástupce ředitelky.

Na základní škole T. G. Masaryka naopak vyhlásili na příští týden volno, aby příští školní rok mohli začít včas. „Kolem 20. srpna by nám měla firma předat školu a my začneme s uklízením a přípravou na nový školní rok tak, aby děti měly důstojné prostředí a mohly 1. září nastoupit," řekl ředitel Martin Hlávka.

Do školy zatékalo

Pro školu výměna oken neznamená jen komplikace, ale především zlepšení tamních podmínek. „Okna ze sedmdesátých let již dosloužila. Velmi silně nám do školy zatékalo. Když šel déšť od západu, tak jsme tady měli kaluže. Druhá věc je samozřejmě úspora na topení. A nezanedbatelná je také estetická stránka. Škola opět poskočí ve své důstojnosti. Jsme za to hrozně rádi a já za ředitelství školy mohu jen poděkovat městu, že se k tomuto kroku rozhodlo," popsal Hlávka.

Aby mohly práce ve škole zdárně proběhnout, rozhodl sáhnout ke kroku, který je u nich na škole velmi výjimečný.

„V rámci vyhlášky mám jako ředitel možnost za školní rok využít čtyři dny ředitelského volna. My jsme za poslední tři roky nevyužili ani jeden den. Ale tentokrát vzhledem k tomu, že jde o bezpečnost zaměstnanců i dětí, tak jsem neváhal ani vteřinu," doplnil ředitel.

Pro ostatní žáky, studen-ty a učitele končí letošní školní rok ve čtvrtek 30. června. Příští by měl začít ve čtvrtek 1. září.