Podle něj je motivace dětí k pohybu stále náročnější, tíhnou k sezení u počítačů a nehýbou se většinou ani doma.

„V tělocviku je znát, že se děti nerady pohybují. Je to čím dál horší, někteří vyhledávají omluvenku, jak necvičit. Zvláště děvčata v deváté třídě, ta se vůbec málo hýbou," mínil Florián.

Škola přitom možností pohybu nabízí dostatek ve sportovních kroužcích a organizuje i řadu soutěží a her, aby děti do pohybu zapojila. „Je vidět, že mnoho dětí má nadváhu. To souvisí i s životosprávou, tu by bylo potřeba zlepšit," dumal Florián.

Podobně vidí situaci i třebíčská dětská lékařka Jarmila Němcová, která Deníku řekla: „Je to v rodině. Ta by měla dbát u dítěte na pravidelnost a kvalitu jídla. Kola a rohlík na svačinu nejsou správným řešením. A není dobré ani to, že automaty ve školách jsou převážně s čokoládou a sladkostmi."

Ve své ordinaci pozoruje, že dětí s nadváhou až o čtvrtinu přibylo. „Rodiče s tím ale mnohdy nemají zájem něco dělat," povzdychla si.
Stále častěji se s obezitou u dětí potýkají lékaři v třebíčské nemocnici. „Počet obézních dětí, s nimiž se na našem oddělení setkáváme, se za posledních pár let zdvojnásobil," načrtla primářka dětského oddělení Nemocnice Třebíč Alena Holubová. Poznamenala, že uvažují v budoucnu v nemocnici otevřít ambulanci pro děti s nadváhou a obezitou. „Obezita je bohužel trend doby. A my se tím musíme zabývat," dodala.

Je přesvědčena, že obezita u dětí je důsledek současného životního stylu v rodinách. „Rodiče, aby zajistili svou rodinu, jsou často přezaměstnaní. Děti tak zůstávají většinou po škole samy doma a konzumují jednostrannou stravu s převahou sladkostí, věnují se počítačům. Když se dětí zeptáte na jejich pravidelnou zájmovou sportovní činnost, jen málo z nich má v programu pohyb," zamýšlela se primářka. Poukázala, že u dětí začínají problémy s obezitou často už v batolecím věku. „Bohužel rodiče a jejich nejbližší si často nepřipouští a ani nechtějí slyšet, že by u dítěte s baculatými křivkami měli něco řešit. Přitom právě v tomto věku si dítě vytváří své stravovací návyky," shrnula primářka Holubová.

Zapojit se musí celá rodina

Podle ní může dítě ke správným stravovacím návykům přivést rodina nejen tím, že dítěti předloží správné složení jídla. „Takový přístup nestačí. Je nezbytné, aby do správného stravování byla zapojena celá rodina a osvěta byla v celé rodině," zdůraznila. Je třeba připomenout, že podobně je tomu pokud jde o zdravý pohyb dětí, k němuž by je měla rodina také motivovat.

Vytáhnout školáky od počítačů na hřiště se podařilo Nadaci ČEZ při včerejší akci Oranžový pětiboj v Třebíči. V něm si mohly týmy ze základních škol zasoutěžit ve sportovních disciplínách nejen o zajímavé ceny, ale také za dozoru známých sportovnkyň. „Jsme rádi, že se nám podařilo zvednout děti od počítačů. Zatímco loni jsme rozhýbali na 24 tisíc žáků, tento rok se jich přihlásilo téměř dvojnásobek. Všech 200 míst pro základní školy totiž bylo při nominaci na Oranžový pětiboj rozebráno během prvních pěti minut po spuštění registrací," netajila radost místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ Bohdana Horáčková.

Příležitostí k pohybu je dost. Ve středu 13. června proběhne od 15. hodiny na hřišti Kpt. Jaroše v Třebíči akce Sportuje celá rodina, týž den vyrazí z Náměště peloton s názvem Na kole dětem, přidat se k němu může kdokoliv a kdekoliv na trase.