„Vůbec nevím, co budu dělat,“ krčí rameny mladá maminka. Stejnou zkušenost má řada dalších rodin ve městě. Umístit dítě do školky je problém, protože dětí je prostě víc, než míst v mateřských školách.


„U nás to vyšlo ťip ťop. Máme 15 volných míst, přišlo 15 maminek. Je ale pravda, že po termínu zápisu se mi ozývali rodiče, kteří byli odmítnuti jinde,“ zmínila ředitelka Mateřské školy Kaštánek na Gorazdově náměstí Jana Vymazalová.


Zvýšenou poptávku po volných místech potvrzuje i její kolegyně z MŠ v ulici Obránců míru Hana Lázničková. „Rozhodně růst je. Loni jsme otevírali půl třídy navíc. Letos jsme přijali 100 dětí, loni jich bylo jen 90,“ řekla.


Přednost podle ředitelek mateřských škol dostávají děti zaměstnaných maminek. Do kolektivu vrstevníků by ale svého tříletého syna chtěla dávat i Kamila Zedníčková, která je nyní doma s druhým, novorozeným dítětem. Nejde to. „Jsem na mateřské, tak nám první dítě do školky nevzali,“ mračí se paní Kamila. „Za rok to zkusíme znovu, budeme čekat. Co nám zbývá?“, ptá se.


Zřizovatelem mateřských škol je město. Spravuje celkem 11 školek, dvanáctá funguje od loňského roku při Základní škole Na Kopcích – poté, co si ji prosadili po dlouhých tahanicích s radnicí rodiče a ředitel tamní školy.


Plní se i rezervy


Žádné další školky se ale podle všeho otevírat nebudou. Radnice vyčkává, co ukáží čísla z letošních zápisů dětí.


„Nejdříve se musíme podívat, jak jsou školky naplněné,“ říká vedoucí odboru školství Jindřiška Pánková. Jasno podle ní bude v půlce května, ale spíše až v září, kdy by zapsané děti měly do školek začít chodit. Někdy se prý totiž stává, že některé nakonec nenastoupí. Rezervy jsou podle Pánkové ve dvou zařízeních, v Okružní ulici a v již zmíněné Obránců míru. Obě školky v minulosti kvůli menšímu počtu dětí zavřely jednu ze tříd, nyní je opět otevírají. Zájem o volná místa je ale takový, že i tyto kapacity se rychle plní.


„Volná místa ještě máme, ale každý den někdo telefonuje, takže patrně je zaplníme,“ sdělila před pár dny ředitelka MŠ v Okružní ulici Svatava Toušková. Otevírat další předškolní zařízení by ale ani podle ní nebylo moudré. „Boom je poměrně krátkodobý, nemá smysl zřizovat další školku. Je to otázka jen několika let,“ podotkla.


Ředitel Základní školy Na Kopcích Pavel Pacal je ale opačného názoru. „Určitě nebude tolik dětí pořád. Na druhou stranu bude přibývat maminek, které budou chtít nastoupit co nejdříve do práce. Školky proto budou potřeba i v budoucnu,“ podotýká.


Vypovídající obraz předkládají i statistiky. V Třebíči se od počátku tisíciletí rodí stále více dětí. V roce 2006 jich bylo 389, o rok později 447, loni pak 462.