Natáhne ochrannou kombinézu, nasadí přilbu, jeden parádní sešup po tyči a už se řítí k požární hadici. Odšroubovat závit, zamířit na cíl, oheň v souboji s proudem vody nemá žádnou šanci. Co na tom, že plameny šlehají jen v Kubíkově fantazii a místo hadice objímá dřevěnou houpačku? Hošík si zkrátka naplno užívá nové dětské hřiště na třebíčském sídlišti Marijánka.


„Konečně tu udělali něco pro děti,“ pochvaluje si Kubíkova babička. „V některých čtvrtích mají hezké prolézačky na každém rohu a tady nebylo téměř nic,“ dodává. Na plácku zatím postrádá pískoviště, ale pokud se tam objeví, nebude ke spokojenosti rodin s malými caparty chybět nic.


Podobná hřiště v těchto dnech rostou i v Modřínové ulici a Na Svahu. A novotou vonících prolézaček se dočkaly i děti v Ptáčově. Všechny nechal vyrobit a zapustit do země odbor komunálních služeb třebíčského městského úřadu. „Hřiště jsou navržena podle nových evropských norem. Kromě estetického hlediska se klade důraz na bezpečnost, hygienu a trvanlivost,“ uvedla mluvčí radnice Irena Syrová.


Přísné evropské normy tak odzvonily kovovým prolézačkám a zeměkoulím, ostrým hranám a herním prvkům, z nichž se odlamují třísky. Na jejich místo přišly barevné plastové klouzačky, horolezecké stěny, lana, šplhadla a další atrakce. Radost dětem dělají na deseti starých a patnácti nových hřištích, které město dalo vybudovat v posledních čtyřech letech. Jen v loňském roce vzniklo pět hřišť za více než dva a půl milionu, a to v ulici Týnská, Okrajová, mezi Čeloudovou a Hartmannovou, v parku Na Polance a v Pocoucově.


Ani zbrusu nová hřiště, na nichž ještě probíhají práce, nebyla „za babku“. „Na jejich realizaci jsme vyčlenili milion korun. Na opravy a údržbu všech městských hřišť je v rozpočtu k dispozici 1,68 milionu korun,“ v minulosti informoval Vítězslav Kunst z odboru komunálních služeb.