„V lese je víc houbařů než hub,“ poznamenala Iveta Malá, houbařka z Třebíče. I přesto rozhodně nehrozí, že byste domů odešli s prázdným košíkem.


„Rostou ryzce, bedle, žampiony, pýchavky i křemenáče či klouzci,“ vyjmenovává možné úlovky Jana Jelínková, vedoucí přírodovědného oddělení v třebíčském muzeu, za kterou se každý rok chodí radit houbaři z Třebíčska.


A dodává: „Nalézt je rovněž možné i dost praváků, které ale začínají pomalu plesnivět. Na druhou stranu nejsou zatím tolik červavé jako obyčejně.“
Nejlepší lokality na Třebíčsku jsou v lesích kolem Studence, Opatova a Heraltic. Oblíbenými lokalitami jsou i lesy na Moravskobudějovicku u Budkova a Dědic.


Hříbky si můžete splést s čechratkou


Kdo si není ve sbírání hub jistý, měl by se raději poradit s odborníky. „Letos u nás zatím byla paní, která našla na zahradě žampiony a chtěla vědět, zda se nejedná například o pečárku zápašnou,“ uvádí Jelínková.


Houba je totiž mírně jedovatá a může způsobit silné žaludeční potíže. Poznat se dá podle toho, že jakmile ji hodíte na pánev, začne nepříjemně páchnout.
„Nejčastěji k nám lidé chodí s čechratkou podvinutou, kterou si pletou se suchohřibem. Ten však nemá na spodní straně klobouku lupeny,“ dodává botanička.


Pozor je však potřeba si dát i na další možné záměny, které mohou být nebezpečnější.


Mezi nejčastější patří chyba v určování muchomůrky růžovky, jež patří mezi naše nejoblíbenější houby. Tu si snadno spletete s ostatními druhy muchomůrek, především pak s prudce jedovatou tygrovanou.


Sbírejte, co znáte


Osudovou chybou se může stát záměna pečárky polní se smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou. K vážné a životu nebezpečné otravě stačí pozřít jediný klobouk.


„Je potřeba vyjmout houbu celou a zkontrolovat, zda nemá takzvaný kalich smrti,“ doporučuje Jelínková.


Dalším nejčastějším případem, se kterým se lidé obracejí na odborníky, je v poslední době velmi oblíbená václavka. Tu si lidé pletou s třepenitkou svazčitou. Z té se sice neotrávíte, nicméně chutná tak odpudivě, že se nedá pozřít.


Hlavní rada proto zní: Sbírejte pouze takové houby, které dobře znáte. V opačném případě se určitě obraťte na odborníky. Třeba na Janu Jelínkovou v muzeu v Třebíči.