A taky o jedničkách a odměně, která přijde. „Za dobré známky si budu přát kolo. To moje už je staré,“ má blonďatý klučina jasno.


Včera se konečně dočkal. S novým školním rokem usedl do lavice základní školy, tak jako tisíce dalších dětí z Třebíčska.


„Do základních škol v třebíčském okrese nastoupil 9671 žák. Z toho jsou 1043 prvňáčci,“ informoval Miroslav Pech, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu kraje Vysočina.


Smíchem dětí, v nichž ještě doznívají prázdninové zážitky, znovu ožilo šest desítek základních škol. Jen jediná zůstala tichá. Malotřídka v Hodově.


„Školu jsme zrušili kvůli velmi nízkému počtu dětí. Sváželi jsme k nám školáky z Rohů a Studnice, ale opadl zájem. Zachovali jsme pouze mateřskou školku,“ uvedl starosta Pavel Klíma. Hodovské děti tak dojíždějí do Budišova či jiné školy v okolí, kterou jim rodiče vybrali.


Mateřská školka na přání rodičů


To jiné zařízení začalo svoji historii psát. Mateřská školka Sluníčko při třebíčské Základní škole Na Kopcích, školka, o niž rodiče svedli boj s vedením města.


Ta včera přivítala 28 dětí od tří do šesti let, o které se každý pracovní den od 8 do 16 hodin postarají dvě učitelky. K dispozici mají prostornou třídu, toalety s umývárnou, jídelnu i školní zahradu. „Sluníčko je nejmladší a nejmodernější mateřskou školou v Třebíči. Ve výchově a vzdělání dětí se zaměří na přípravu dětí pro zdravý životní styl,“ hlásá škola, zařazená v národní síti zdravých škol.


Do školních lavic včera na Třebíčsku usedli i středoškoláci. Z celkového počtu 5553 studentů nastoupili 1334 do prvních ročníků.


Právě středních škol se týká letošní zásadní změna organizace. Žáci posledních ročníků základních škol mohou podat přihlášku hned na tři školy, ne pouze na jedinou. Přijímací zkoušky je čekají v týdnu od 20. do 24. dubna.


V celém kraji Vysočina školní rok zahájilo 42 737 žáků základních škol, 29 199 středoškoláků a 1300 studentů vyšších odborných škol. Mateřské školy zaplnilo na 15 tisíc předškoláků.


Už na konci října školáky čekají třídenní podzimní prázdniny, volno si užijí o Vánocích, Velikonocích i jarních prázdninách.


Ty hlavní přijdou 1. července 2009.