Navázat na úspěšnou vícebojařskou tradici by tak mohl jiný atlet. Je jím devatenáctiletý Jiří Sýkora z Třebíče.

O tom, že pod vedením trenéra Pavla Svobody vyrostl další velký talent, se mezi atletickými znalci ví již dlouho. Do povědomí širší veřejnosti se však desetibojař Jiří Sýkora dostal až svým květnovým výkonem, kdy na mistrovství republiky získal 8 047 bodů a téměř o 300 bodů překonal 23 let starý dosavadní rekord Tomáše Dvořáka. Suverénně se tak kvalifikoval na červencové mistrovství světa v americkém Eugene, kam odjel s nejvyššími ambicemi.

Květnový juniorský rekord se přitom v pražském Edenu nerodil lehce. „Byla tam jedna nepříjemnost na tyči, to tady už trenér ani nemusel být, jak jsem ho vystresoval. Shodil jsem základní výšku na první i druhý pokus a povedlo se to skočit až na potřetí," popsal komplikace na osmé disciplíně Sýkora. „Měl jsem přitom tepovku hodně přes dvě stě. Kdyby to neskočil, měl by o nějakých 750 bodů méně. Sice by splnil limit na mistrovství světa, asi by i vyhrál, ale rozhodně by to nebylo přes osm tisíc bodů," dodal trenér.

Osm tisíc bodů

Bodovým hodnotám s osmičkou na začátku nevěřil ani samotný atlet. „Nečekal jsem, že bych mohl jít přes osm tisíc bodů, ale rozhodně mě to potěšilo," konstatoval Sýkora. Svým výkonem se však přes osmitisícovou hranici přehoupl a z historických juniorských tabulek vymazal rekord trojnásobného mistra světa. „Dvořák svůj rekord udělal v mužském desetiboji, to znamená, že měl těžší kouli a disk a vyšší překážky. Kdyby závodil s juniorskou výbavou, měl by také o pár bodů víc," krotil Sýkora euforii. Podle jeho kouče však těžší a vyšší náčiní znamená rozdíl nějakých 200 bodů.

Jiří Sýkora každopádně zůstává nohama pevně na zemi. „K výkonům na nejvyšší úrovni je ještě strašně daleko," dobře ví. Aby se i on jednou podíval na olympijské hry, musí pokračovat ve tvrdé práci. K té ho motivuje i to, že víceboj nabízí hned deset disciplín, ve kterých se dá zlepšovat. „Snad až na patnáctistovku mě baví všechno. Většinou ale mám nejradši to, co mi jde zrovna nejvíc," usmívá se Sýkora.

Pavel Svoboda za léta svého působení u třebíčské atletiky vychoval desítky talentů, jeho zatím nejúspěšnější svěřenec je překážkář Petr Svoboda, jehož kariéru však přerušilo zranění. Další talenty v barvách Spartaku však už Pavel Svoboda nevychová, s rodinou se odstěhoval k Praze. „Celé moje třebíčské období bylo velmi příjemné, strávil jsem tu šestnáct roků a budu rád vzpomínat nejen na atletiku," řekl. Svobodu bude směrem hlavní město následovat také Jiří Sýkora, který se tak bude připravovat v lepších podmínkách. Se svým současným trenérem však bude nadále spolupracovat.

Sýkora se už nyní v americkém Eugene připravuje na mistrovství světa, které se tu uskuteční od 22. do 27. července. Třebíčský atlet tu bude patřit mezi favority na zisk zlaté medaile, což podpořil výkonem na portugalské Madeiře. Tam na začátku července v první lize Evropského poháru ve vícebojích skončil na druhém místě. O 28 bodů ho porazil jenom krajan Adam Sebastian Helcelet. Jiří Sýkora, tentokrát už s mužským náčiním, získal 7 927 bodů a kvalifikoval se tak na srpnové mistrovství Evropy dospělých v Curychu.

TADEÁŠ MAHEL