Grilovaný steak a studené pivo si v létě nechá ujít jenom málokdo. Stačí však o chvíli dříve sundat pochutinu z grilu a z výtečného jídla se rázem stává nebezpečný zdroj průjmového onemocnění. Nemoc s krkolomným názvem kampylobakterióza se skrývá zejména kuřecím mase.


Své o tom vědí Musilovi z Třebíče: „Užili jsme si minulé léto s pořádnými průjmy, nakonec jsme zjistili, že je to z nedostatečně propečených kuřecích křidýlek při grilování.“ A jak dodávají, letos se řídí všemi doporučeními a jaksi podvědomě se už do tohoto způsobu letní relaxace příliš nehrnou.


„Kampylobakterióza, stejně tak jako salmonelóza, hrozí celý rok. V průměru máme na Třebíčsku hlášeno deset případů týdně,“ vysvětluje Hana Pavlasová, vedoucí třebíčského protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice. „Lidé často chybují například při letním grilování, kdy nedostatečně připraví maso. Nebo krájí nejdříve syrové a poté uvařené jídlo na jednom prkénku,“ dodává Pavlasová. Na vině bývá také špatná osobní hygiena – tedy neumyté ruce před jídlem a podobně.


Doplňte tekutiny


Z letních salátů a domácí majonézy si mohou lidé přivodit salmonelózu. Síla onemocnění závisí na množství nakažených potravin, které sníme. Obě nemoci se projeví silnými průjmy a někdy i zvracením. „Při salmonelóze se problémy dostaví do zhruba deseti hodin. Provází ji silné vodnaté průjmy a výjimečné také zvracení. Pacient ztrácí hlavně tekutiny a soli. Kampylobakterióza se ozve během několika dnů,“ popisuje průběh primář třebíčského infekčního oddělení Zbyšek Pospíšil.


Podle Pospíšila je zapotřebí tělo znovu rychle zavodnit. „Zejména starší generace má pocit, že čím víc budou pít, tím větší bude průjem. To je špatný předpoklad,“ dodává primář a upozorňuje, že tato onemocnění ohrožují zejména okrajové věkové skupiny a pacienty oslabené ještě jinou chorobou. Ne každý však po nákaze nebezpečnými bakteriemi skončí na lůžku na infekčním oddělení. V nejtěžších případech ale může dojít až k selhání některých orgánů.


Jak se vyhnout problémům?


- postarejte se o dobré skladování potravin (například při cestování), syrové a zpracované pokrmy zpracovávejte uchovávejte odděleně
- jídlo dobře tepelně upravte, vynechejte syrové a polosyrové pochutiny
- nekupujte potraviny s prošlým datem trvanlivosti, s porušeným obalem, nebo dokonce s plísní – plesnivé potraviny nevykrajujte, vyhoďte je celé
- nenakupujte jídlo vystavené mimo chladící boxy
- při cestování si vezměte dostatek balené vody, hodí se jak na pití, tak na omytí potravin

PETRA PISKOVÁ