Novou silnici přivítali s povděkem obyvatelé Okřešic.

Úsek od Budíkovic, včetně průtahu obcí, se otevře 15. září. Stavbaři do té doby dokončí odvodnění a krajnice. „Co pamatuji, tak špatný stav silnice tady panoval vždycky, v posledních letech už to ale silnice snad ani nebyla," prohlásil okřešický starosta Bohumír Vostal.

Nový silniční koberec tvoří dvě obalované vrstvy kameniva. „Náklady stavby jsou asi 5,4 milionu korun. Hlavní práce provádí firma Colas, my máme na starost čištění příkopů, odvodnění a podobně," pověděl za Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny její technicko-správní náměstek Tomáš Mátl.

Nový a ten nedávný stav silnice se podle místního obyvatele Jaroslava Navrkala nedají srovnat. Silnice v druhém směru z obce se však opravila jen částečně. „Tam se to jen záplatuje a podobně se to dělá i na jiných silnicích. Místo toho, aby se to opravilo kompletně, tak se dělají jen kousky," mínil.

Starosta Vostal ale věří, že se úsek ve směru na Kamenici podaří také opravit. „Popravdě ale nevím, kdy se toho dočkáme," poznamenal.

Už od 16. září, tedy den po otevření Okřešic, se na dva týdny uzavře silnice mezi Horními Vilémovicemi a Beneticemi. Nový povrch šest set metrů dlouhého úseku už nedočkavě vyhlíží starosta Horních Vilémovic Vlastimil Caha.

„S uzavírkou se vypořádáme snadno, protože se těšíme na novou silnici. Ta současná je totiž v dezolátním stavu. O opravu jsme kraj žádali už několikrát," podotkl.

Podobné nadšení ale nesdílí jeho kolega z Přeckova. Tamní silnice podle něj není na objížďku připravena. „Už teď přes nás jezdí nákladní auta do zemědělského podniku v Horních Vilémovicích, kvůli uzavírce od Benetic jich ale bude možná až dvojnásobek," upozornil starosta Karel Slavík.

Opravy od Přeckova k hlav-ní silnici, která spojuje Třebíč s Velkým Meziříčím, prý silničáři už provedli. „Stalo se tak v rámci běžné údržby. Na druhou stranu ale nepředpokládáme poškození objízdných tras. Jedná se o krátkodobou uzavírku a množství převáděné dopravy nebude velké," řekl Tomáš Mátl.

Zatímco u Okřešic způsobila podle Navrkala špatný stav vozovky zemědělská technika, u Přeckova to budou právě kamiony. „Dopadne to tam brzy stejně jako u nás. Jezdím tam k příbuzným a už teď je tam silnice špatná," potvrdil.

Přeckovský starosta se ale neobává jen dalšího ničení vozovky. „Navíc je tady kritické místo, kde je silnice jednak úzká a také zčásti podemletá v místech bývalé hráze rybníka. Pokud se tam potkají dvě nákladní auta, tak bude štěstí, když se s tím jedním neutrhne krajnice," mínil Slavík.

Řidiči si ale už brzy oddechnou ve Svatoslavi. Tamní silnice ve směru k Radošovu se opravuje od pondělí a práce potrvají do 13. října. „Všichni to tady vítáme. Je ale jasné, že něco takového už bylo potřeba před deseti lety," podotkl starosta Miroslav Dočekal.

Ani tam se ale letos nedostane na celý zdemolovaný úsek. Během současné uzavírky by měli stavaři renovovat jen kilometr a půl dlouhou část od obce k lesu. „Zbývající úsek až po křižovatku se silnicí II/351 předpokládáme realizovat v roce 2014," přislíbil Mátl.

Rád by tomu věřil i Dočekal. „Doufám, že to tak bude, a silnice bude už konečně taková, jaká by být měla," doplnil.

Opravované silniční úseky a termíny jejich uzavírek

Budíkovice Okřešice, průtah obce Okřešice, uzavírka do 15. září.

Svatoslav k lesu, ve směru na Radošov, uzavírka od 2. září do 13. října.

Horní Vilémovice Benetice, lesní úsek (na snímku), uzavírka od 16. září do 29. září.

Okříšky Zašovice, uzavírka do 15. října.

Dešov Vysočany, oprava mostu, uzavírka do 30. listopadu.

Příštpo, oprava mostu, uzavírka do 31. října.