Ty mladé slečny vypadají obě úplně stejně. Stejné oblečení, stejné úsměvy, stejné účesy. „Tak tady budeme mít sesterský souboj. Takže do postoje, připravit, teď,“ odpočítá muž v zeleném tričku.

V tom okamžiku se do sebe obě dvojčata pustí hlava nehlava. Prý se takhle perou i doma. „Ale tam ji spíš mlátím do zad,“ komentuje jedna ze sester poté, co souboj skončí.

Příprava vykládky z letadla.
FOTO: Vojáci v Náměšti nad Oslavou už dostali první díly amerických vrtulníků

Dnes ale Linda s Laurou mají tuto sourozeneckou bitku nejen dovolenou, ale jsou na ni i lépe vybavené. Na hlavách totiž mají boxerské přilby a na rukou rukavice. V tělocvičně moravskobudějovické základní školy v Havlíčkově ulici právě probíhá nácvik sebeobrany v rámci akce Den s armádou – Naše stopy v NATO.

Škola si tak připomíná pětadvacet let členství České republiky v Severoatlantické alianci. Na nádvoří stojí vojenské automobily, po celé budově jsou různá stanoviště obsluhovaná vojáky náměšťské vrtulníkové základny a jihlavského krajského vojenského velitelství.

Vojáci z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou budou rok pomáhat v Polsku.
Vrtulníková jednotka z Náměště vyrazila do Polska. Posílí východní křídlo NATO

Menší děti soutěží i v kresbě nejkrásnějšího obrázku s vojenskou tematikou. Někde jsou stanoviště opravdu akční, jinde jde o přednášky doplněné fotografiemi a videozáznamy. „Ty přednášky jsou teď zaměřené hlavně na naše členství v NATO. Bavíme se o poslání a úkolech armády, ale zároveň zdůrazňujeme, že obrana státu není jen záležitostí ozbrojených sil a profesionálních vojáků, ale všech obyvatel naší země,“ vysvětluje Daniela Hölzelová z ministerstva obrany, která má celý program na starosti. „Ukazujeme během něj také první pomoc nebo protichemické vybavení. Soustředíme se i na kybernetické hrozby, děti si ale vyzkoušejí i fyzickou přípravu, takže dělají třeba sedy-lehy na čas,“ dodává Hölzelová.

Sedy-lehy právě dělá Adéla Langová z druhého stupně. Má na ně minutu, po které nevypadá ani moc unaveně. Po takovém výkonu by přitom neměla cítit břišní svalstvo. „Já ani pravidelně necvičím, ale zvládla jsem jich třiatřicet. Břicho mě nebolí, spíš záda,“ podotýká, zatímco ji chválí učitelka.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

V další učebně žáci téměř visí na rtech pilota bojového vrtulníku z 22. letecké vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou. „Není nic krásnějšího než létat s vrtulníkem,“ říká pilot s přezdívkou Richy.

Zezadu, kde jeho přednášku sledují další vojáci, se ozve: „A ještě řekni, že s vrtulníkem můžou lítat i holky,“ zašeptá jeden z leteckých návodčích.

Richy se zarazí: „Jo, to je vlastně pravda. U nás máme dvě pilotky, takže rádi uvítáme další,“ usměje se pilot na přítomné žačky. V té chvíli to mladým publikem zašumí a je docela dobře možné, že srdce některé ze slečen právě zahořelo pro armádu. Akce Pokos zjevně splnila svůj účel i v tomto ohledu.

Vojáci z 22. vrtulníkové základny v Náměšti vzaly nemocné děti a jejich rodiče blíže k nebi.
Děti se ocitly v nebi. Vzali je tam vojáci z Náměště bitevním vrtulníkem

Na část programu se přišel podívat i starosta Moravských Budějovic Martin Ferdan. „Jsem rád, že se nám tuto akci podařilo domluvit. Důležité jsou základy první pomoci, ta se bude hodit dětem vždy. Ale musejí třeba také vědět, jak se chovat při evakuaci, třeba i v případě požáru. Doufejme, že to nikdy nenastane, ale tyto zkušenosti se jim prostě neztratí,“ zamýšlí se Ferdan.