Program bude letos unikátní i pro ty, kteří už na náměšťském letišti v minulosti byli. „Vůbec poprvé se veřejnosti představí náměšťští piloti se svými vrtulníky Venom a Viper na zemi i ve vzduchu,“ láká mluvčí 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská Štěpánka Tříletá.

Těšit se návštěvníci mohou i na další atraktivní ukázky. „V pravé poledne je naplánován průlet tankeru KC-135 amerických vzdušných sil. Dále budou k vidění „display“ ukázky současné výzbroje Vzdušných sil AČR: JAS-39 Gripen, vrtulníky UH-1Y Venom, AH-1Z Viper, Mi-171, W3A Sokol. Své schopnosti představí slovenský vrtulník UH-60 Black Hawk,“ vyjmenovala Tříletá.

Hlavními taháky na Dnu otevřených dveří na letišti v Náměšti budou ukázky amerických vrtulníků.
Den otevřených dveří na letišti v Náměšti: ukázky zahájí gripeny a vrtulníky

Výluka na Brno

Cestu na letiště může lidem, kteří vyrazí na den otevřených dveří vlakem od Brna, výluka. Ta začíná už v úterý 30. dubna. Osobní vlaky nebudou jezdit v úseku Rapotice – Střelice. Rychlíky a spěšné vlaky však nahradí autobusy už v Brně.

Výluka z Rapotic do Střelic potrvá téměř osm měsíců. Modernizace železniční trati mezi Střelicemi a Zastávkou.
Dlouhá výluka na Brno začíná: autobusy nahradí vlaky na téměř osm měsíců

Kyvadlová doprava na letiště

Naopak pomoci s cestou přímo na letiště může návštěvníkům kyvadlová doprava. Autobusy budou jezdit od vlakového nádraží. Odpoledne svezou lidi zpátky z letiště. Vojáci také upozorňují na změnu v dopravním značení během tohoto dne ze všech směrů na leteckou základnu.

Den otevřených dveří na letišti u Náměště nad Oslavou se bude konat po šesti letech.
Na Den otevřených dveří na letišti v Náměšti bude jezdit kyvadlová doprava

Zákaz vjezdu na nádraží v Náměšti

Pokud lidé budou chtít na vlakové nádraží dojet autem a odtamtud pokračovat kyvadlovou dopravou, čeká je další komplikace. Nově se tam totiž objevila značka zákazu vjezdu. Nová značka povoluje vjezd pouze vozidlům Správy železnic a Českých drah, případně jejich partnerům.

Na plochu u nádraží v Náměšti nad Oslavou lze nyní oficiálně vjet jen s povolením Českých drah.
Výluka začíná, vjezd zakázán. Cestující zaskočila značka u nádraží v Náměšti

Na Den otevřených dveří na letišti v Náměšti nad Oslavou dorazilo při posledním ročníku v roce 2018 kolem třiceti tisíc armádních příznivců.