Zájemci o bezplatné vyšetření mohli do třebíčské nemocnice dorazit v pondělí od osmé hodiny ranní do dvou hodin odpoledne. Velkem jich dorazilo sto čtyřiaosmdesát. Vyšetřily je primářka kožního oddělení Sandra Bogorová a lékařka Věra Pavlasová.

Babybox v třebíčské nemocnici.
Třebíčská nemocnice převzala dítě z babyboxu. Chlapeček dostal jméno Pavel

Odhalily deset zhoubných nádorů a dalších devět závažných problémů. „Diagnostikovali jsme pět kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru, deset zhoubných nádorů kůže a čtyři nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací,“ shrnula výsledek Dne melanomu primářka Bogorová.

Většinu nálezů odstranili přímo na operačním sálku. Ostatním doporučili řešení cestou spádových dermatovenerologických ambulancí, kde pacienty běžně sledují.

Ilustrační foto
Dvě oběti po srážce v Čáslavicích. Za volantem seděl osmapadesátiletý cizinec

Součástí akce byla i prevence. „Vyšetřené pacienty jsme poučily, jak se správně chovat ke své kůži v letí sezóně. Vyvarovat se nadměrnému opalování mezi jedenáctou dopolední a třetí odpolední. Natřít se opalovacím krémem s vysokým faktorem. Vhodná je i pokrývka hlavy,“ dodala primářka.

Další akci v třebíčské nemocnici plánují na sobotu 7. září. To se bude konat Den otevřených dveří a prevence. Lidé si budou moci nechat změřit například nitrooční tlak, hodnoty cukru v krvi, vyšetřit hladinu cholesterolu, nechat posoudit riziko rakoviny prostaty, zkontrolovat tepny v mozku a mnoho dalšího. „A pro velký zájem zařadíme vyšetření znamének opět do programu,“ doplnila mluvčí nemocnice Jitka Mácová.