„Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu, pohybu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů?" ptá se zakladatelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Akce začne v pátek v deset hodin dopoledne na Karlově náměstí. Připraven tam bude workshop s názvem Podzámecká niva.

„Největší zelená plocha v centru města zůstává po většinu roku bez povšimnutí. Přijďte se zapojit do její přeměny. Co byste tam rádi měli? Propojíme ji s protějším nábřežím? Kavárna na vodě?" láká architektka Pavlína Drbálková. Ve dvě hodiny odpoledne je navíc připravena přednáška teoretika a propagátora architektury Petra Kučery na téma Město a voda.

V sobotu odpoledne čeká na zájemce komentovaná procházka o historii i současnosti třebíčské židovské čtvrti. „Poutavý komentář architekta Lubora Herzána doplní postřehy Lenky Matouškové z památkové péče. Vše doplníme o autentické příběhy hotelu Joseph a domu s kavárnou U Židovské brány," popsala Pavlína Drbálková.

Na neděli odpoledne je připravena procházka s názvem Borovina open! „Zaměříme se na aktuální revitalizaci areálu a procházka bude zakončena komentovanou prohlídkou Alternátoru," dodala architektka.

Den architektury 2. - 4. října

pátek 2. října

WORKSHOP: Podzámecká niva
10.00 - 18.00 Karlovo náměstí
Čekají na vás příklady ze zahraničí. 14:00 přednáška na téma Město a voda od skvělého teoretika a propagátora architektury Ing. arch. Petra Kučery, malé občerstvení a především studenti Střední školy stavební a mladí třebíčští architekti.

sobota 3. října

Procházka: Živé Židy dnes
sraz 14:00 Bazilika sv. Prokopa
Jak se žije a podniká v Židech dnes? Co se děje s domy? Poutavý komentář architekta Lubora Herzána doplní postřehy Lenky Matoušková z památkové péče.

neděle 4. října

Procházka: BOROVINA OPEN!
sraz 14:00 Koželužská 292/13
Připomeneme koželuhy z rodiny Budishowských, Baťů, architekta Karfíka, baťovské dvojdomky a další významné stavby a milníky.