Starosti o to, kdo se dočasně postará babičku nebo dědečka, můžete přenechat na domovech důchodců. Některé z nich nabízí takzvané odlehčovací služby.


„Cílem služby je umožnit pečujícímu nezbytný odpočinek,“ vysvětluje Eva Neuwirthová, mluvčí kraje, u kterého se zařízení musí registrovat.


Z celkových dvaadvacet domovů důchodců, jich nabízí v kraji Vysočina tuto službu pět. Tři z nich jsou na Třebíčsku.


„Maximální délka takového pobytu je tři měsíce. Zájem je o něj hlavně o prázdninách,“ upozorňuje ředitel Domu svatého Antonína v Moravských Budějovicích Ladislav Chloupek.


V Domě je kapacita pět lůžek vyčleněných právě pro účely krátkodobých pobytů.


O dva seniory navíc se mohou dočasně postarat v třebíčském Domově pro seniory manželů v ulici Manželů Curieových.


„Tato místa jsou trvale obsazená, lidé se nahlašují předem. Požadavky jsou v podstatě stejné jako pro dlouhodobé přijetí. Tedy věk na šedesát pět let a zdravotní stav, který to nevylučuje. Nemůžeme totiž nahrazovat nemocnici,“ osvětluje ředitelka Zuzana Malásková.


V Domově na zámku v Myslibořicích jsou připraveni na dvě skupiny klientů. „Máme dvě lůžka pro relativně zdravé seniory. O ty je zájem především v letních měsících. Druhou skupinu tvoří senioři s demencí, pro ně je tu jedno místo na krátkodobý pobyt. Tady zaznamenáváme enormní zájem. Místo je zamluvené myslím až do příštího října,“ popisuje ředitel Petr Haška.


Odlehčovací službu zatíží kapsu pečujících pár korunami navíc. Měsíční pobyt se stravou přijde asi na sedm a půl tisíce korun. Služba s sebou ale nese jistotu toho, že vaše babička nebo dědeček budou v dobrých rukou.

PETRA PISKOVÁ