Právě v Nové Vsi se však podařilo mít v každé ze čtyř rodinných buněk kromě vychovatelky i vychovatele. Považuji to za malý zázrak, jakým se zřejmě může pochlubit jen málo dětských domovů, řekla Coufalová.

V devíti dětských domovech na Vysočině pracuje podle Zdeňka Ludvíka z krajského odboru školství přibližně 90 vychovatelů. "Počet mužů mezi nimi nesledujeme, ale je jich odhadem jen asi desetina. V Nové Vsi je to výjimečné," potvrdil Ludvík. "Muž na místě vychovatele v rodinné buňce musí umět vařit, prát, žehlit, starat se o děti, sportovat a ještě navíc ho to musí bavit," přiblížila požadavky Coufalová.

Vychovatelé společně s dětmi a dalšími hosty se dnes zúčastnili oslav 55. výročí založení dětského domova. Den otevřených dveří zpestřilo vystoupení mažoretek, soutěže, ukázky karatistů a vojenského výcviku, velkým lákadlem bylo i grilované prase. Na oslavu pozvalo vedení domova i bývalé svěřence, kterých za dobu trvání bylo několik stovek. "Jsou mezi nimi i podnikatelé, jedna dívka odešla jako au-pair do Spojených států a studuje tam na vysoké škole. Jeden chlapec pracuje v Chotěboři jako profesionální hasič," pochlubila se Coufalová.

V dětském domově v Nové Vsi dnes žije ve čtyřech samostatných rodinných buňkách 32 dětí. Osm dětí starších 16 let bydlí v samostatném objektu v areálu zámku. "Od září jsme zahájili projekt Start do života, který se blíží projektu takzvaných bytů na půli cesty," uvedla Coufalová. Podle ní je zatím projekt mezi dalšími dětskými domovy v kraji Vysočina ojedinělý.

Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře je jedním z devíti zařízení, která zřizuje kraj Vysočina. Zajišťuje internátní výchovu dětí, které nelze vychovávat v rodinách a jsou sem umisťovány z rozhodnutí soudu. Jeden domov dětí v Budišově na Třebíčsku je soukromý. V domovech žije celkem kolem 180 dětí.