Třebíčský úřad má špatné zkušenosti, k nákupům se i kradlo. V Náměšti ale potřebu potravinových poukazů necítí

Do roku 2008 vstoupí se stávajícím systémem poskytování dávek sociální péče v hotovosti. Negativní zkušenosti s touto praxí mají úředníci oddělení dávek sociální péče a příspěvků zdravotně postiženým při Městském úřadě Třebíč.

Poukazy na odběr zboží údajně již dříve vydávali některým problematickým žadatelům.

„Na konci loňského roku, kdy pozbyl platnost starý zákon o vyplácení dávek, jsme od toho upustili,“ sdělila včera vedoucí zmíněného oddělení Marie Valentová.

Podle ní byl problém hlavně v přístupu lidí, kteří poukazy pobírali. V obchodech, s nimiž měl úřad smluvně ošetřenou spolupráci, prý mnohdy kradli. „Obchodní řetězce nám kvůli tomu smlouvy vypovídaly.

Byl tu ale i další problém. Vlastníci poukázek si zboží odebrali a prodávali jiným obchodníkům,“ uvedla Valentová.

Naopak téměř žádné zkušenosti s touto podobou výplaty prý nemá Městský úřad v Moravských Budějovicích.

Pouze v několika málo případech měli žadatelé o sociální dávky do jisté míry otevřený účet v obchodech, jak řekla vedoucí sociálního odboru Jana Loiblová.

„S potravinovými poukazy pro příští rok nepočítáme. Pokud se ale v budoucnu dohodneme s nějakou dodavatelskou firmou, nebráníme se tomu,“ předeslala Loiblová. K plošnému vyplácení dávek bezhotovostní cestou nepřistoupí ani Městský úřad v Náměšti nad Oslavou.

Podle vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví Tomáše Nevrtala v tomto regionu nepřizpůsobivé klienty mívají jen výjimečně.

Chtějí peníze

Valné většině dotázaných žadatelů o dávky státní sociální podpory vyhovuje právě výplata peněz. „Je k nim mnohem lepší přístup a dají se použít třeba i na plínky,“ mínil novopečený tatínek Lukáš Vřičář z Třebíče.

Dávky státní sociální podpory, jako je kupříkladu příspěvek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení či sociální příplatek a zdravotní příspěvky, vyplácejí příslušné sociální odbory obcí s rozšířenou působností.

Jejich výše se zpravidla odvíjí od výpočtu životního minima jednotlivce nebo rodiny. Vyplácení formou potravinových poukazů nově zavedl Městský úřad v Humpolci, k němu se zatím přidalo jen Nové Město na Moravě.

ANKETA: Co říkáte na dávky vyplácené formou poukazů?

 

Lukáš Vřičář 24 let, záchranář

Třebíč

Máme čerstvě narozené miminko, takže se chystáme o dávky žádat. Rozhodně bychom přivítali peníze. Je k nim lepší přístup, nakoupíte kdekoliv nejen jídlo, ale třeba i plínky.

 

Jiří Hlouch 43 let, podnikatel

Třebíčsko

Dávky pobírám na tři děti. Peníze v hotovosti jsou podle mně výhodnější, ale nevadily by mi ani potravinové poukazy. Vláda chce po novém roce stejně příspěvky škrtnout, kdo ví, jak to bude.

 

Jaroslav Švanda 59 let, nezaměstnaný

Valtice na Břeclavsku

Chcete znát můj názor? Obojí je správně, to každopádně. Úřad by měl rozlišovat, komu vyplatí peníze a pro koho jsou vhodné poukazy. Hotovost se dá lépe zneužít na nákup alkoholu.

 

Adam Jelínek 22 let, student

Třebíč

Kdybych žádal o nějakou sociální dávku, chtěl bych peníze. Dají se použít i na další věci, které člověk potřebuje. Přesto jsou jisté sociální skupiny, pro něž jsou vhodnější poukazy.