Podle všeho se ale v nejbližší době situace nezněmí. Nemocnice od placení poplatků za parkování ustoupit nehodlá.


„Úleva za parkování pro dárce krve není v souladu s naší koncepcí,“ oznámil technický náměstek nemocnice František Kalina.


Odběrové středisko v Třebíči je pobočkou Transfuzního oddělení brněnské Fakultní nemocnice (FN). Ani ta ale nedokázala přimět třebíčskou nemocnici k ústupu ze svých pozic. „O bezplatném vjezdu pro dárce krve FN Brno s vedením třebíčské nemocnice již několikrát vyjednávala. Vzhledem ke značně omezeným parkovacím možnostem však doposud bezúspěšně,“ řekla mluvčí FN Anna Nesvadbová.


Podle náměstka Kaliny by poplatek za parkování měla dárcům proplácet brněnská FN. „Odběrové středisko provozuje v Nemocnici Třebíč cizí subjekt,“ argumentuje. Protože ale transfuzní středisko je v třebíčské nemocnici v nájmu, FN na jeho návrh nejspíš nepřistoupí.


Za hodinu parkování zaplatí dárci krve 40 korun. Pokud by šli dávat krev v Brně, mohli by na parkovišti FN zaparkovat bezplatně.


Senior na protest vrátil průkaz dárce


Parkovací systém třebíčská nemocnice zavedla před čtyřmi roky. „Má jediný cíl, a to zregulovat velmi tíživou situaci a množství parkujících automobilů v areálu třebíčské nemocnice,“ vysvětlil náměstek Kalina.


Systém poplatků za parkování je podle něj nastaven obdobně jako na letištích. Tedy tak, aby umožnil bezproblémové naložení a vyložení pacientů. Řidiče má přimět pobývat v nemocnici pokud možno co nejkratší dobu, a umožnit tak zastavení dalším řidičům, sanitním vozům nebo zásobování.


Parkování do 30 minut je zdarma, do 60 minut za 20 korun, každá další započatá hodina stojí další dvacetikorunu. Zaměstnanci platí roční paušální poplatek.


Přestože suma za hodinu parkování není astronomická, někteří bezplatní dárci krve ji mohou považovat za neetickou. Podobně jako senior Bohuslav Opp z Rokycan. Ten před časem na protest vrátil průkaz dárce poté, co bývalý ministr zdravotnictví Julínek prosadil poplatky ve zdravotnictví.