Zatímco všude jinde zaplatí lidé na dani z nemovitosti v letošním roce více, v Moravských Budějovicích se mohou radovat. Na této dani tam lidé ušetří. „To víte, že mě to těší,“ podotkl k tomu Antonín Svoboda.

Ten v Moravských Budějovicích bydlí ve třípokojovém bytě. „Má necelých osmdesát metrů čtverečních. Loni jsem platil přes šest stovek. Letos by to mělo být o zhruba stovku méně. Není to sice moc, ale zkrátka je to příjemné. Nehledě na to, že kdo má větší nemovitost, logicky by měl ušetřit více,“ uvedl Svoboda.

Hlavní budova Městské knihovny Třebíč v Hasskově ulici.
Třebíč se pustí do opravy knihoven. První na řadě bude hlavní budova

Moravské Budějovice jsou však jednou z mála takových výjimek v rámci celé České republiky. Důvod je jednoduchý – i když vláda zvýšila daň z nemovitých věcí o osmdesát procent, obce mohou s jejím výběrem trochu „zahýbat“. A to díky nastavení daňového koeficientu. Ten si mohou obce stanovit od čísla 1 do čísla 5. Jednička je nejnižší a odpovídá zátěži, kterou stanovil stát.

Jenže Moravské Budějovice měly koeficient na dvojce a nyní jej snížily jedničku. Zvýšení daní tak tamní lidé nepocítí – naopak značná část z nich stejně jako Svoboda ještě najde v peněženkách nějakou tu stokorunu navíc. Jinde tomu tak ale nebude.

Snížení koeficientu samozřejmě není zadarmo. Tento krok totiž postihne samotné město. Obce právě díky různému nastavení koeficientu mohou inkasovat více peněz do své pokladny. V tomto případě ale dojde k opaku.

Dodávka uvízla ve viaduktu u třebíčského vlakového nádraží.
Pod železničním mostem u třebíčského nádraží uvízla dodávka

„Finančně to pro město Moravské Budějovice znamená, že se příjmy v roce 2024 sníží vůči roku 2023 asi o šest set tisíc korun. V případě, že by město koeficient nesnížilo z dvojky na jedničku, došlo by k nárůstu daně pro občany, kteří v Moravských Budějovicích vlastní nemovitosti. A to celkem o asi pět až šest milionů korun,“ vysvětlil starosta Martin Ferdan.

Modelový příklad výpočtu daně z nemovitosti pro Třebíč:

dvoupokojový byt 50 m2

534 korun

třípokojový byt 80 m2

858 korun

dvoupodlažní rodinný dům 109 m2 se zahradou 600 m2

1336 korun

Zdroj: https://adisspr.mfcr.cz/pmd/epo/novy/DNE_DP6

Další věc je ta, že v mnoha obcích mají třeba i více různých koeficientů – mohou se lišit buď podle konkrétní lokality v dané obci či třeba podle toho, zda se daň vztahuje na fyzickou či právnickou osobu. To je příklad Třebíče, která má pro fyzické osoby dlouhodobě nastavený nejnižší koeficient.

Silnice II/399 spojuje Náměšť nad Oslavou s Velkou Bíteší a dálnicí D1. Je úzká a plná zatáček.
Esíčka v Jinošově už ne. Silnice na Bíteš se změní, bude důležitá pro Dukovany

A město ani neuvažovalo nad tím, že by jej navýšilo. „Uvidíme, jaké bude mít dopady na veřejné finance našeho města vládní balíček. Poté se k tomu můžeme třeba v průběhu příštího roku vrátit,“ zamyslel se starosta Třebíče Pavel Pacal.

„V současné době to máme rozdělené tak, že je jiný koeficient na podnikatelské subjekty v průmyslových zónách a jiný je pro fyzické osoby. I tady lze každý koeficient měnit. Daň z nemovitosti je daní, ze které by se měly platit prostředky související s infrastrukturou v tom území, kde ty domy leží. Ještě se ukáže, zda prostředky, které budeme dostávat od státu, budou dostatečné,“ doplnil třebíčský starosta.

Jak vypočítat daň z bytu

• Základem daně je výměra podlahové plochy v m2 podle stavu k 1. lednu.

• Výměra se vynásobí koeficientem 1,22, je-li součástí jednotky pozemek přesahující zastavenou plochu nebo je-li jednotkou užíván pozemek ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě.

• Daňová sazba pro byt jsou 3,50 Kč/m2.

• To se vynásobí koeficientem podle počtu obyvatel

Velikost obce koeficient

• do 1000 obyvatel 1

• od 1000 do 6000 obyvatel 1,4

• od 6000 do 10 000 obyvatel 1,6

• od 10 000 do 25 000 2

• od 25 000 do 50 000 obyvatel 2,5

• nad 50 000 a ve Františkových Lázních, Mariánských Lázních, Luhačovicích a Poděbradech 3

• v Praze 4,5

• Výsledek se následně vynásobí místním koeficientem, které se obce určují samy. Obce ho mohu zvyšovat ze základní úrovně až na hodnotu 5. Ty se mohou lišit i podle lokality v jednotlivých městech nebo obcích. Místní koeficient lze nejlépe zjistit přímo na příslušných úřadech.

Třebíč je největším městem okresu, Moravské Budějovice druhým – a na třetím místě je Náměšť nad Oslavou.

I tam mají základní jedničkový koeficient. „Letos jsme ho neměnili a ani o tom v blízké budoucnosti neuvažujeme,“ sdělila náměšťská místostarostka Jana Homolová s tím, že loni město díky dani z nemovitých věcí získalo asi dva a půl milionu korun.