Ještě předtím ovšem v zahradě, která k oběma domům náleží, nechá vystavět domov pro seniory nový, a to za odhadovanou sumu 330 milionů korun. Bude se tak v následujících dvou stavebních sezonách jednat o největší krajskou investici ve městě. Svými náklady předčí i výstavbu nového nemocničního pavilonu s operačními sály, jež začíná letos.

Dění v zahradě, kterou obkličují ulice Kubešova, Zahradníčkova a Demlova, bude připomínat akci „kulový blesk“. „Počátek stavby nového domova pro seniory lze datovat na konec tohoto roku. Kraj se domluvil s městem, že Třebíč převezme Základní školu Cyrilometodějská. Pro její žáky bude ještě krajem vytvořeno náhradou za zbouraný objekt detašovaného pracoviště v Zahradníčkově ulici prostor v objektu v Cyrilometodějské ulici,“ předeslal náměstek hejtmana Vysočiny Pavel Franěk, který má na starosti sociální oblast.

„Staří lidé, kteří žijí v domově pro seniory, se nemusejí bát, že přechodně skončí kdoví kde. Budou se stěhovat, jakmile pro ně bude hotové místo v novém objektu. Pak se zbourá starý objekt a dodělá ten nový,“ popsal, co se chystá, Franěk.

Původní domov pro seniory v Kubešově ulici nevypadá zvenčí zchátrale. Dokonce má vyměněná okna. „Jenže vnitřním uspořádáním už nesplňuje dnešní nároky na prostor,“ reagoval náměstek hejtmana.

Nový domov bude mít kapacitu víc jak 90 lůžek oproti stávajícím zhruba 60. Uspořádané budou v jedno a dvoulůžkových pokojích. Půjde o budovu ve tvaru písmene U se čtyřmi nadzemními podlažími. Má být stejně vysoká, jako ta stávající, vchod bude ze Zahradníčkovy ulice. Naposledy se v Třebíči bourala krajská budova v areálu nemocnice. Před dvěma lety šel k zemi panelák, v němž sídlila například chirurgie.