Vidí všechno, jen ne silnici. Zmizela. Po zimě zůstala jen nekonečná mozaika výtluků. Značka omezující rychlost na 50 kilometrů v hodině, ani snad není potřeba. Tudy se dá jet maximálně třicítkou.


Nejhůř jsou na tom zoufalci, kteří se v děravé pasti octnou potmě. Místy riskují poškození auta.


„Tu silnici ať mi radši ani nikdo nepřipomíná. Lidi si chodí stěžovat, jsou naštvaní, v noci se tam nedá jet vůbec. Ale co můžu dělat? Na kraji jsem to urgovala už dvakrát. Bohužel mi řekli, že opravit to půjde až někdy v půli dubna,“ zanadávala si předsedkyně osadního výboru Marta Sobotková.


Dálniční přivaděč je velmi frekventovaný. Spadá pod správu kraje. „Máme z krajského rozpočtu vyčleněno asi 100 milionů korun na opravy vozovek po letošní extrémní zimě, z toho je pětina, asi 20 milionů, určena pro Třebíčsko,“ konstatoval ředitel Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina Jan Míka.
Kdy se tedy konkrétně úsek u Pocoucova dočká rekonstrukce?


V republice není balená směs


„Tady je velký problém s materiálem na opravu. Teplá balená směs se ještě letos nevyrábí a studená balená už v republice není. Teplou balenou budeme mít k dispozici teprve 19. dubna,“ prohlásil vedoucí výrobního oddělení třebíčského provozu KSÚSV Miroslav Černý.


O tristním stavu silnice hned za Třebíčí ví. „Denně tam jezdíme, vybereme nejhorší výtluk a snažíme se jej alespoň provizorně zapravit. Vozovky obecně ještě nejsou úplně rozmrzlé. Ráno má silnice teplotu mínus 4 stupně Celsia, odpoledne na slunci má 22 stupňů. Navíc tam v tom místě je i působení spodní vody,“ doplnil Černý.


V první polovině roku se tedy Pocoucovští a všichni, kdo spěchají na dálnici, spravené silnice dočkají.


V druhé půli roku by se pak podle aktuálního vývoje mohlo začít s dlouho očekávanou stavbou narovnání komunikace v této lokalitě.
Na celé Vysočině letos zima napáchala na silnicích škody za 150 milionů korun.