Nejvíce práce mají policisté a příslušníci plavební správy o víkendech, ani úterní dopoledne však nebylo skoupé na přestupky, kterých se vůdci soukromých motorových plavidel na přehradě pravidelně dopouštějí. „Nejčastěji to bývá jízda ve smyku, příliš rychlá jízda nebo nepředložení průkazu vůdce plavidla a dokumenty o plavidle," řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.
První hříšník na sebe nenechal dlouho čekat. I když jen pár desítek metrů od břehu, ale bez dokladů, které si zapomněl ve stanu. „Že nemám doklady jsem si uvědomil krátce po tom, co jsem vyjel. Opravdu jsem se pro ně chtěl vrátit," vysvětloval policistům.
Na místě mu hrozila bloková pokuta až dva tisíce korun, nakonec jej jeho zapomnětlivost stála tentokrát pouze dvě stovky, které na místě zaplatil. „Přestupek spáchal, jinak ale jezdí bezpečně a všechny doklady, které mu ze břehu podala manželka, má v pořádku," řekl jeden ze zasahujících strážníků Vladimír Doležal.
Zákaz stanu a ohně
S kolegou Petrem Jankůj se při výjezdech zaměřuje nejen na vodní dopravu, ale také na další nešvary, které se objevují na břehu. „Stanování je umožněno jen na místech pro to určených a rozdělávání ohně, zvlášť v současných horkých dnech, je přísně zakázáno," upozornil.
Opéct buřty nebo jinou pochutinu si zřejmě chtěla i jedna skupinka turistů z Autokempu Wilsonka. Už nařezaný mohutný kmen u jejich stanu neunikl policejní pozornosti. „Tohle si nemohli přivést z domu autem, pravděpodobně to pokáceli někde u přehrady a po vodě za člunem dotáhli ke stanu. Dřevo jsem si nafotil a budu o tom informovat revírníka," řekl Doležal.
Nebyl to ale jediný prohřešek těchto kempařů. Plavební správa jim uložila blokovou pokutu jeden tisíc korun. Jejich plavidlo totiž postrádalo poznávací značku, která se musí shodovat s doklady.
„Přestupek jsme zaevidovali a pokud svou chybu v dohledné době nenapraví, bude jim ve správním řízení hrozit pokuta až do výše sto tisíc korun," upozornil ředitel přerovské pobočky Státní plavební správy Jiří Donda.