Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V dalešické vodní elektrárně končí opravy za stovky milionů korun

DALEŠICE - Ve vodní elektrárně Dalešice na Třebíčsku končí generální oprava technologií, za niž společnost ČEZ v posledních sedmi letech vydala stovky milionů korun.

13.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ archiv

Renovace každé ze čtyř turbín trvala asi devět měsíců. Poslední modernizovaný stroj bude uveden do provozu v červenci. Dalešice patří mezi tři přečerpávací vodní elektrárny v zemi, spolu s elektrárnami Dlouhé Stráně a Štěchovice. Všechny slouží i jako rychle startující rezerva při výpadku dodávek některé z klasických elektráren. Dalešická elektrárna je z nich druhá největší.

Generální oprava zařízení v Dalešicích začala po více než 20 letech provozu. „Využitím nových výpočtových metod, konstrukcí a materiálů se zařízení posouvá na kvalitativně vyšší úroveň," řekl Blaha. Výkon vodní elektrárny se po dokončení prací zvýší o 30 megawattů na 480 megawattů.

Do zahájení oprav měl každý blok v elektrárně za sebou zhruba 60 tisíc provozních hodin, spuštění a odstavení bylo asi 30 tisíc. Oprava se týkala turbíny a generátoru. Zařízení se nejprve muselo demontovat - jen rotor generátoru má průměr osm metrů a hmotnost 300 tun. Některé části byly vyměněny, jiné opraveny. „Všechny díly je nutno vyrobit a potom smontovat s hodinářskou přesností, na desetiny milimetru," podotkl Blaha. Práce se týkaly i elektrických zařízení, uzavíracích armatur a přiváděcího potrubí, které u každé turbíny měří skoro čtvrt kilometru. Za sekundu jím protéká 150 metrů krychlových vody.

Elektrárna byla postavena spolu s Dalešickou přehradou v 70. letech minulého století. Vodní dílo na řece Jihlavě, které zásobuje technickou vodou nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany, se skládá ze dvou nádrží - Dalešice a Mohelno. Strojovna elektrárny je umístěna pod 100 metrů vysokou sypanou hrází nádrže Dalešice.

Aby mohla být ve dne vyráběna elektřina, musí se v noci voda přečerpávat z nádrže Mohelno do nádrže Dalešice. To způsobuje každodenní kolísání hladiny, které může v nádrži Mohelno činit až 12,5 metru. Blaha vysvětlil, že k přečerpávání se využívá levný noční proud, elektřina se vyrábí ve dne, kdy je kvůli špičkovému odběru její cena vyšší.

V provozu jsou pravidelně jen dvě ze čtyř turbín, zbývající slouží jako rychle startující rezerva. Elektrárna je také schopna regulovat napětí v soustavě. Je vybudována tak, aby mohla být zprovozněna i v případě totálního kolapsu sítě, a to díky propojení na malou vodní elektrárnu Mohelno. „To v Česku umíme jen my v Dalešicích, nikdo jiný takovou službu nemá certifikovanou," uzavřel Blaha. Takový stav nouze ještě nenastal a elektrárna se na něj připravuje pouze cvičně.

13.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

OBRAZEM: V Náměšti vystavují unikátní sbírku historických tříkolek

Náměšť nad Oslavou - Unikátní kolekce historických tříkolek je k vidění ve Staré radnici v Náměšti nad Oslavou. Tříkolky na výstavu zapůjčil brněnský sběratel Jiří Fiala. Jeho sbírka je pravděpodobně největší svého druhu na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení