Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklostezka začíná dominovat části Vysočiny

Třebíčsko – Vysočina – Páteřní vysočinská cyklotrasa z Jihlavy přes Třebíč do Raabsu se stává na mnoha místech výraznou dominantou, která budí zaslouženou pozornost.

12.12.2009
SDÍLEJ:

Přestože se most mezi Přibyslavicemi a Číhalínem, který byl vybudován kvůli cyklostezce, může někomu připadat zbytečně velkolepý, jeho podoba je výsledkem přání Povodí Moravy. Je koncipován, aby přežil stoletou vodu. Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Například u Sokolí vlnivě kopíruje výpadovku z Třebíče. Kdo zamíří od Číhalína u Přibyslavic ke Kratochvílovu mlýnu, narazí na sedmdesát metrů dlouhý most přes řeku Jihlavu.


Tamtéž se v nepřístupném terénu v malebné krajině vine příjemná asfaltka pro bicyklisty.


„Myslím, že je to jedině plus. Lidem ze vsí v okolí cyklostezky to umožní pohodlné cestování za zaměstnáním a zábavou zdravým způsobem, děti se budou moci projet na kole bezpečně. Navíc nám to sem v sezoně přitáhne lidi odjinud, bude to pozitivní propagace našeho regionu,“ shrnul přibyslavický starosta Roman Vrbka.


Shodně hovoří starosta Kojetic, obce na druhé straně Třebíčska: „Je to výborné, bezpečnost cyklistů je na prvním místě. Navíc si od ní slibujeme propojení vinice na Sádku s vinicemi na jižní Moravě,“ konstatoval Vladimír Chromý.


Zmíněná cyklostezka skutečně na hranicích s Rakouskem naváže na síť cyklotras našeho jižního souseda. Napojí se tam i na známou cyklostezku Praha – Vídeň, jež míří přes Znojmo a Mikulov do rakouského hlavního města.


130 kilometrů napříč Vysočinou


Cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs povede po zpevněných polních a lesních cestách, celkově bude mít délku přes 130 kilometrů.


V místech, kde byl terén obtížně průjezdný nebo nesjízdný úplně, vznikají nově vyasfaltované úseky. Dosud jich je 13 v celkové délce 16 kilometrů. A dalších 18 kilometrů ještě přibude.


„V podstatě základní profil trasy je hotov, nyní už dojde jen k místním vylepšením standardu. To znamená, že někde budou moci jezdit i lidé na kolečkových bruslích, k tomu je samozřejmě zapotřebí rovinatý terén. Zatím se to daří v úseku mezi Lukami nad Jihlavou a Jihlavou,“ zmínila Pavlína Škodová z úřadu územního plánování jihlavského magistrátu. Příští rok do podzimu by se také mělo podařit sehnat peníze a realizovat značení na cyklostezce.


První myšlenka vznikla před lety v Třebíči, postupně se k ní připojily obce a města na trase, které se sdružily do Svazku obcí cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs. Tím mohou celou akci v konečné předpokládané hodnotě asi 170 milionů korun i účinněji investovat. Předpokladem je, že 85 procent vložených prostředků bude z evropských peněz.


Hlavními zdroji jsou Regionální operační program a Státní fond dopravní infrastruktury. Zatím bylo do realizace cyklostezky investováno 63 milionů korun.

Kudy cyklostezka povede

Cyklostezka začíná v Jihlavě a přes Malý Beranov a Luka nad Jihlavou míří k Přibyslavicím a Třebíči. Odtud vede přes Mastník a Šebkovice do Jaroměřic, Moravských Budějovic, Jemnice a rakouského Raabsu. Místy kopíruje řeku Jihlavu i železniční trať.

#nahled|https://g.denik.cz/40/76/111209_tr_raabs_cyklostezka_mapa_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/40/76/111209_tr_raabs_cyklostezka_mapa.jpg|Mapa cyklostezky.#

Autor: Hana Jakubcová

12.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení