Úrazy bývají vážné. Ne všichni se chrání přilbou. Dospělí navíc často jezdí pod vlivem alkoholu

Jenže s nárůstem cyklistů na silnici souvisí také jejich úrazy. A nebývají právě příjemné. Nejčastěji se jedná o poranění hlavy, zvláště pak čelisti. „Výjimkou nejsou ani zranění hrudníku a otřes mozku,“ říká zdravotní sestra Lenka Műllerová z jednotky intenzivní péče v třebíčské nemocnici. V letních měsících lékaři ošetřují převážně děti. Souvisí to s častějšími prázdninovými výlety na kole. Naopak během roku je většina zraněných cyklistů z řad dospělých.

Často podceňovaná helma

Důležitou ochranou před úrazem hlavy je často podceňovaná cyklistická přilba. Zkušenosti sester a lékařů potvrzují, že přilbu nosí na hlavně převážně děti. U dospělých lidí to již nebývá pravidlem. Přilba by měla patřit k cyklistické výstroji, nejednou již zachránila lidský život. Podle nového silničního zákona, který platí více než rok, musí mít cyklista mladší osmnácti let přilbu na hlavě povinně. Jinak mu hrozí bloková pokuta.

Citelnější jsou také postihy za požití alkoholu. Cyklista, který vlastní řidičský průkaz a dopustí se přestupku, trestné body nedostane, pokuta ho však nemine. „Kontroly cyklistů provádíme, letos jsme přistihli 13 neosvětlených cyklistů jednoho pod vlivem alkoholu, V krvi měl 1,14 promile,“ zmínila mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.

S alkoholem v krvi cyklista ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Cyklisté se v letošním roce na Třebíčsku vyskytli u 22 nehod. Ve dvou případech cyklisté bourali pod vlivem alkoholu.