„I přes zákaz tudy předtím jezdily dokonce i traktory. To teď ale nejde,“ sdělila manažerka Dobrovolného svazku obcí Jihlava-Třebíč-Raabs Zdenka Švaříčková.

Svazek totiž více než sedmdesát metrů dlouhou lávku nechal opravit a zároveň na oba její konce nainstaloval i zužující zábrany. Přes ně se dostane opravdu jen cyklista nebo chodec. Také výdřeva vypadá zcela jinak. „Předtím zde byl dub. Nyní jsme sem osadili exotické dřevo massaranduba. Je velice tvrdé a odolné,“ vysvětlila Švaříčková.

Oprava lávky byla dost komplikovaná. Původně nasmlouvaná firma práce neustále odsouvala, a tak se muselo vyhlásit nové výběrové řízení. „Ještě předtím jsem tam jezdila s manželem a natírali jsme ji, aby aspoň nějak vypadala. Ale už to bylo neudržitelné,“ pousmála se Švaříčková.

Práce na lávce vyšly na téměř půldruhého milionu korun. Svazku se na ně podařilo získat dotace z Kraje Vysočina. Podobné problémy se špatnou výdřevou musel svazek obcí řešit i u Jemnice. Délka tamní lávky je však zhruba třetinová.