„Na základě stížností a upozornění od občanů jsme se museli zaměřit na cyklisty, kteří jezdí po chodníku," řekla zástupkyně vedoucího strážníka v Moravských Budějovicích Hana Nixová.

Před zahájením kontrol se městská policie snažila cyklisty nejprve varovat. „Před tím, než jsme si jich začali v tomto ohledu všímat, vydali jsme upozornění na kabelové televizi," potvrdila Nixová. Vzápětí dodala, že se strážníci snaží být k cyklistům maximálně tolerantní a situaci řeší domluvou.

Jednou z mnoha, která byla přistižena při jízdě po chodníku, je i žena z Moravských Budějovic, která si nepřeje být jmenována. Poukazuje, že projet městem bez porušení předpisů není prakticky možné. „Po poledni jsem projížděla jednou ulicí a cesta byla v pořádku. Když jsem se vracela, silnice byla rozkopaná. Stálo tam auto, tak jsem vjela na chodník. Viděly mě dvě policistky, které si mě zapsaly, jako kdybych byla nějaký zločinec. Vše se naštěstí vyřešilo domluvou. Na kabelovce jsem se poté dočetla, že jsem mohla dostat pokutu až dva tisíce korun," popsala svůj incident s městskou policií cyklistka.

„Většinou přistihneme starší lidi, kteří jedou po chodníku a snažíme se jim domluvit," uvedla zástupkyně vedoucího strážníka. Dostanou-li se do stejné situace děti do 15 let, jsou jejich údaje zaslány na základní školu, kterou navštěvují, a přestupky s nimi bude městská policie řešit na besedách o pravidlech silničního provozu. „Pokud stavbaři nepracují, cyklisti nám v zákazech nevadí," zakončila.