Cílem cvičení je prověřit činnost orgánů krizového řízení, složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů při řešení mimořádné události. V určité fázi cvičení vyhlásí hejtmani Vysočiny a Jihomoravského kraje stav nebezpečí. "Na základě simulované krizové situace na území obou krajů pak bude zpracována žádost na vládu ČR o vyhlášení nouzového stavu," dodal Vystrčil.

Cvičit se bude v areálu dukovanské elektrárny, na krizových pracovištích kraje Vysočina a Jihomoravského kraje a na vybraných obecních úřadech.

"Budeme chtít, aby se během cvičení prověřilo fungování záchranného systému už bez použití vojenských záchranných praporů," řekl Vystrčil. Záchranných praporů je v republice šest, ministerstvo obrany však chce v nynější podobě zachovat jen dva. Měly by zůstat v Rakovníku a Olomouci. Přeměnou záchranných útvarů chce ministerstvo obrany mimo jiné snížit náklady na jejich provoz.

Hejtmani ale tvrdí, že rušení žádné úspory nepřinese, prý to bude právě naopak. Ochranu obyvatel lze podle nich sice zajistit i bez záchranných vojenských praporů, bude ale nutné povolávat při mimořádných událostech na pomoc soukromé firmy. Tito lidé ale nejsou vycvičeni a nemají potřebné vybavení, argumentovali hejtmani.