„V úterý dopoledne budou v areálu elektrárny i v rámci zóny havarijního plánování spuštěny výstražné sirény. Půjde o cvičný táhlý tón o délce 140 vteřin. V dalších dnech se v terénu okolí elektrárny budou pohybovat cvičné mobilní radiační monitorovací skupiny a létat bude cvičný monitorovací vrtulník. Je možné, že dojde k dočasným cvičným uzávěrám některých úseků silnic," informoval mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Součástí cvičení bude i simulovaná dopravní nehoda. Dojde k ní ve středu dopoledne v katastru Okrašovic. „Následná dekontaminace účastníků nehody a zasahujících záchranářů bude probíhat na hranici zóny havarijního plánování, v katastru Kožichovic," popsal ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petr Beneš.

Evakuace lidí a další nezbytná zdravotnická a veterinární ochranná opatření budou procvičena takzvaným štábním způsobem. Vedle profesionálních hasičů, policistů, záchranářů a armády budou aktivně cvičit také krizové štáby Kraje Vysočina a nejbližších měst a obcí.

Problém? Druhý blok

„Jedním z cílů cvičení je také prověření komunikace krizového štábu kraje s ústředním krizovým štábem. Přítomni budou letos poprvé také zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost," řekl Jan Murárik z krajského oddělení krizového řízení. V noci z 25. na 26. března cvičně dojde na druhém reaktorovém bloku dukovanské elektrárny k prasknutí hlavního parního kolektoru. Operátor odstaví reaktor. Směnový inženýr následně klasifikuje situaci jako mimořádnou událost prvního stupně. Dále zjistí únik látek z primárního okruhu přes poškozený parogenerátor do sekundárního okruhu. Na místě úniku zasáhne havarijní četa elektrárny a jednotka hasičů podniku posílená o jednotku z Třebíče.

Dále provedou průzkum a omezení množství unikající kontaminované vody. Po zhodnocení situace překlasifikuje směnový inženýr událost na mimořádnou událost 2. stupně a svolá kompletní havarijní štáb. Takto vypadá scénář nehody před začátkem cvičení.

„Pravděpodobnost havárie v Jaderné elektrárně Dukovany, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je existujícími bezpečnostními systémy a bezpečným způsobem provozování a kontrol minimalizovaná. Přesto se podle zákona musí součinnostní cvičení pravidelně opakovat," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Zatím největší cvičení tohoto rozsahu se na Vysočině uskutečnilo v listopadu v roce 2008. Zúčastnilo se ho tehdy přes pět set lidí a kolem padesáti kusů techniky. Krizové štáby pracovaly po tři dny na centrální, krajské i obecní úrovni.

„Cvičení Zóna 2013 bude ukončeno ve čtvrtek 28. března v poledne," dodal Petr Spilka.