Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvičení u Dukovan začne v úterý

Třebíčsko - Téměř čtyři stovky hasičů, policistů, záchranářů, vojáků a dalších lidí se od úterý zapojí do plánovaného cvičení Zóna 2013 v okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Cvičení, které potrvá tři dny, se dotkne občanů jen minimálně.

23.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Josef Němec

„V úterý dopoledne budou v areálu elektrárny i v rámci zóny havarijního plánování spuštěny výstražné sirény. Půjde o cvičný táhlý tón o délce 140 vteřin. V dalších dnech se v terénu okolí elektrárny budou pohybovat cvičné mobilní radiační monitorovací skupiny a létat bude cvičný monitorovací vrtulník. Je možné, že dojde k dočasným cvičným uzávěrám některých úseků silnic," informoval mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Součástí cvičení bude i simulovaná dopravní nehoda. Dojde k ní ve středu dopoledne v katastru Okrašovic. „Následná dekontaminace účastníků nehody a zasahujících záchranářů bude probíhat na hranici zóny havarijního plánování, v katastru Kožichovic," popsal ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petr Beneš.

Evakuace lidí a další nezbytná zdravotnická a veterinární ochranná opatření budou procvičena takzvaným štábním způsobem. Vedle profesionálních hasičů, policistů, záchranářů a armády budou aktivně cvičit také krizové štáby Kraje Vysočina a nejbližších měst a obcí.

Problém? Druhý blok

„Jedním z cílů cvičení je také prověření komunikace krizového štábu kraje s ústředním krizovým štábem. Přítomni budou letos poprvé také zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost," řekl Jan Murárik z krajského oddělení krizového řízení. V noci z 25. na 26. března cvičně dojde na druhém reaktorovém bloku dukovanské elektrárny k prasknutí hlavního parního kolektoru. Operátor odstaví reaktor. Směnový inženýr následně klasifikuje situaci jako mimořádnou událost prvního stupně. Dále zjistí únik látek z primárního okruhu přes poškozený parogenerátor do sekundárního okruhu. Na místě úniku zasáhne havarijní četa elektrárny a jednotka hasičů podniku posílená o jednotku z Třebíče.

Dále provedou průzkum a omezení množství unikající kontaminované vody. Po zhodnocení situace překlasifikuje směnový inženýr událost na mimořádnou událost 2. stupně a svolá kompletní havarijní štáb. Takto vypadá scénář nehody před začátkem cvičení.

„Pravděpodobnost havárie v Jaderné elektrárně Dukovany, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je existujícími bezpečnostními systémy a bezpečným způsobem provozování a kontrol minimalizovaná. Přesto se podle zákona musí součinnostní cvičení pravidelně opakovat," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Zatím největší cvičení tohoto rozsahu se na Vysočině uskutečnilo v listopadu v roce 2008. Zúčastnilo se ho tehdy přes pět set lidí a kolem padesáti kusů techniky. Krizové štáby pracovaly po tři dny na centrální, krajské i obecní úrovni.

„Cvičení Zóna 2013 bude ukončeno ve čtvrtek 28. března v poledne," dodal Petr Spilka.

Autor: František Vondrák, ČTK

23.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku, Hanzalův kopeček u Čáslavic.
27

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Okříšky, Brno – Nezačaly špatně, ale pak přišel laciný gól a výsledkem byl debakl. Fotbalistky Okříšek utkání na umělé trávě Líšně, kam zavítaly v šestém kole ženské divize C, vůbec nezvládly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení