Nařízení ministerstva financí to přímo ukládá. S tímto štěpením cen by se zákazník měl setkávat právě ve zmíněných cukrárnách, ale i v bufetech či pizzeriích. Tedy všude tam, kde se dá jídlo buď přímo sníst, anebo odnést s sebou. Za zákusek na talířku se účtuje cena zatížená devatenáctiprocentní daní – jedná se totiž o restauratérskou službu. Pizza v krabici je brána jako prodej potravin. A tam je daň pětiprocentní.

„Tato povinnost skutečně platí a kdo ji poruší, může být pokutován,“ uvedl Daniel Adamec, ředitel inspektorátu České obchodní inspekce pro Vysočinu a Jihočeský kraj. „Provozovatele jsme už v tomto směru kontrolovali, pokuta ale zatím nepadla,“ dodal.

„Toto nařízení platí od chvíle, kdy jsme vstoupili do EU, tedy od roku 2004. Z účtenky by vždy mělo být patrné, kolik procent si obchodník přidává,“ upřesnila Ilona Texlová z Finančního úřadu v Třebíči.

Při namátkové návštěvě v třebíčských bufetech, pizzeriích či cukrárnách poblíž centra dvojí ceny nikde vidět nejsou. „Upřímně řečeno, toto rozštěpení v danění nepovažuji za zcela šťastné, ovšem zákon je zákon,“ krčí rameny inspektor Daniel Adamec.

A rada České obchodní inspekce? Není vyloženě nutné dávat ke každému druhu výrobku dvě cenovky. Spotřebitel ale musí být seznámen se skutečností, že se cena liší. Dobrým řešením je umístit na stěnu provozovny ceník platný pro prodej zboží s sebou, nebo alespoň upozornění na rozdílné účtování.