Ty nejjednodušší zaberou tři až čtyři dny, složitější až půl roku.


Třebíčský modelář František Khor se tomuto koníčku věnuje od svých dvanácti let. Časopis ABC, který pravidelně papírové modely otiskoval, byl pro něj zdrojem a inspirací.


„Své první výtvory nemám. Rodiče mi kupovali modely docela často, už jen z toho důvodu, že mladší sourozenec si s nimi hrál a dlouho pod jeho zátěží nevydržely. Na svůj první model si pamatuji, byla to šestikolová formule. Její celkové poskládání mi trvalo tři až čtyři dny,“ zavzpomínal.


Modely dnes kupuje na různých výstavách a hlavně přes internet, kde se dá vybírat z opravdu veliké nabídky. Modelář Khor se specializuje na tanky z druhé světové války. „Modely v průměru stojí 150 až 350 korun. Polsko je papírová velmoc, která do Česka přiváží široký výběr modelů,“ uvedl Khor.
Nejvíce je pyšný na svůj model Pancera IV., který byl loni na výstavě v Brně v mezinárodní soutěži. Tento model zabral čtyři měsíce každodenní pětihodinové práce.


„Největší model tanku, který jsem udělal je 38 centimetrů velký. Avšak chystám se k modelu letadlové lodi, která bude mít přibližně metr a půl,“ řekl.
František Khor získal za svoji modelářskou zručnost dohromady devět cen, z toho čtyři zlaté, stejný počet stříbrných a jednu bronzovou.

Zatím se zúčastnil soutěží jen v Česku, kterých bývá hojně. Ale uvažuje, že by časem představil svůj koníček i v zahraničí. „Nejen psychicky mě podporuje na soutěžích moje přítelkyně Jitka. Pomáhá mi i s některými maličkostmi. A co mě velmi těší, že mi kupuje nové modely,“ svěřil se Khor.


„Baví ho to. A jak se říká, kdo si hraje, nezlobí. Jsem ráda, že má nějakého koníčka,“ reagovala přítelkyně Jitka.


Khor také vede každé úterý modelářský kroužek na základní škole Týnská, kde má patnáct svěřenců už od druhé třídy.


„Smyslem této činnosti je dostat tenhle koníček také mezi mladé lidi. Dnešní mládež je pohlcena vymoženostmi a ztrácí zájem o další koníčky, kde musí používat zručnost,“ poznamenal Khor.


EVA UVÍROVÁ