Ahold totiž kromě Hyperalbertu v nákupním centru StopShop a prodejny Albert na ulici Modřínová nově získal budovu Intersparu na Znojemské a Sparu v ulici Kpt. Jaroše. Provozem všech čtyř obchodních domů by ale získal až přílišný vliv na místní trh, což odporuje stávají- cí legislativě. Konstatoval to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Společnost Ahold hodlá roz-hodnutí, které se kromě Třebíče týká i České Lípy, Litoměřic a Tábora, respektovat. Své stávající prodejny ale uzavírat nechce. „Albert bude muset najít jiného malobchodního prodejce potravin, který převezme vybrané prodejny a nadále je bude provozovat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže požaduje, aby byly prodej- ny odprodány jinému nebo jiným prodejcům potravin a aby i nadále pokračovaly ve své činnosti," řekla mluvčí Aholdu Judita Urbánková s tím, že nový provozovatel by měl převzít i závazky vůči stávajícím zaměstnancům.

Kdyby antimonopolní úřad nezasáhl, mohlo v Třebíči dojít ke kuriózní situaci. Dva obchodní domy s Albertem v názvu by totiž stály jen několik stovek metrů od sebe přes ulici Znojemská. A další dvě menší prodejny by dělily jen necelé dva kilometry. Jeden z třebíčských obchodů po rakouském Sparu by se však Albertem stát měl. „Nicméně zachováme všechny silné atributy, které jak Spar, tak Albert nabízí současným zákazníkům. Pečlivě zvažujeme, jak nejlépe zapojit tyto prvky do nabídky stávajících prodejen Albert, aby-chom skutečně mohli nabídnout to nejlepší z obou," líčil ředitel společnosti Ahold Jesper Lauridsen.

Nabídku prázdných prostor v Třebíči bude zvažovat například řetězec Globus, který momentálně v Třebíči není. Nejbližší obchody provozuje v Brně, Pardubicích a Českých Budějovicích. „I když pro naši společnost není typická expanzivní strategie, tak tyto významné změny sledujeme. Zájem nevylučujeme, na jakékoliv tvrzení je ale příliš brzy," sdělila mluvčí Globusu Pavla Hobíková. „Nejprve bychom si rádi zmapovali nabízející se možnosti. Teprve po důkladné analýze budeme schopni zaujmout jednoznačné stanovisko," dodala. Prioritní pro Globus je ale podle Hobíkové modernizace stávajících obchodních domů. „Především v podobě vlastních pekárenských a řeznických provozů," podotkla.

Padesát prodejen

Společnost Ahold se i přesto, že se musí jedné z nabytých prodejen zbavit, stane největším obchodníkem v Třebíči. Otázkou ale zůstává, zda se pro obchodní dům po Sparu najde kupec. Bývalá Hypernova v ulici Znojemská, kterou také Ahold vlastní, totiž zeje prázdnotou už šestým rokem. „Stále platí, že je tento objekt včetně přilehlých pozemků na prodej," potvrdila Judita Urbánková. Cenu, kterou Ahold za halu požaduje, však neupřesnila. Nizozemská společnost Ahold převzala 50 prodejen Sparu. Proces integrace začal minulý pátek. Investice přesáhla pět miliard korun. Ahold se tak stává tuzemskou jedničkou. Aktuálně provozuje 332 prodejen s více jak sedmnácti a půl tisíci zaměstnanci.

Kamil Černý + čtk