Gelaterii Roma mnoho Třebíčanů stále říká „U tety“. Tento název měla cukrárna na rohu u Podklášterského mostu od devadesátých let. „Je to kavárna i cukrárna. Kávu tu mají skvělou, ale my sem chodíme hlavně kvůli zmrzlině. V životě jsem nejedla lepší. Zákusky tady také mají vynikající. A líbí se mi, že je tu i dětský koutek,“ líčí hlavní klady stálá zákaznice Daniela Nosková.

Vítězný podnik provozuje Širin Halimi a její manžel. Oba pocházejí z Makedonie. „V Česku jsem ale vyrůstala od dvou let. Jednou jsme se dozvěděli, že v Třebíči chybí dobrá zmrzlina. O městě jsme vůbec nic nevěděli, ale když jsme sem přijeli, hned jsem věděla, že to tu bude dobré,“ vysvětluje paní Halimi.

Kavárny v centru Třebíče
Z Třebíče je ráj pro milovníky kaváren, lidé si pochvalují snídaně i dezerty

Manželé Halimi nejprve prodávali zmrzlinu v Grandhotelu, později své pole působnosti rozšířili i o cukrárnu. „V Grandhotelu stále prodává zmrzlinu můj manžel. Ten je v těchto dnech v italském Rimini na semináři o novinkách ve výrobě zmrzlin. Když jsem mu volala, kolik lidí pro nás hlasovalo, měl obrovskou radost,“ dodává paní Halimi, která dodává, že pochází z rodu zmrzlinářů. „Všichni moji předci byli zmrzlináři. Máme to v genech. Táta říká, že zmrzlinářem se člověk musí narodit,“ směje se.

Podle ní to ale není jen zmrzlina, co k nim lidi láká. „Snažíme se o co nejlepší prostředí. Před rokem jsme tu provedli velkou rekonstrukci. A za čtrnáct dní tu budeme mít nové stolky a židličky. Chceme, aby u nás byli lidé spokojení,“ říká mladá Makedonka.

Ulice 9. května v Třebíči
Ulice 9. května zůstane v létě zavřená. Zkomplikuje to cestu k zámku

Další stálá návštěvnice Irena Fialová přidává ještě jeden klad. „Gelateria je velmi blízko autobusového nádraží. Já si zde dám kafíčko, potkám se s kamarádkami a cupitám na autobus. Je to hned vedle,“ usmívá se Fialová.

Druhou kavárnou v pořadí je Vzpomínka. Nachází se na dolní straně Karlova náměstí – a kdo do ní vstoupí, rázem se ocitne v dobách první republiky. Vlastní ji Hana Kundelová a její manžel Marek. Ti na náměstí mají ještě kavárnu Obývák. „Když jsme Vzpomínku vytvářeli, neměl to být druhý Obývák. Ten je hodně ‚mladistvý‘. My chtěli klasickou kavárnu, která v Třebíči chyběla,“ zamýšlí se Kundelová.

Vzpomínka funguje od loňského dubna. Tehdy bylo Karlovo náměstí ještě rozkopané. „Vůbec jsme netušili, zda budeme moci podnik udržet. Ale zadařilo se. Lidé k nám teď chodí nejen na kávu, dobrá vína, ale i na zákusky. Dodávají nám je čtyři cukráři, každý v jiný den, díky čemuž máme pestrou nabídku,“ uvádí majitelka, která upozorňuje, že kavárna slouží také jako výstavní síň. „Výstavy připravuje spolek FŠEM. Každé dva měsíce tu máme novou expozici,“ dodává.

Ilustrační fotografie.
Kriminalita na Třebíčsku stoupá, narostl zejména počet krádeží

Třetí nejoblíbenější kavárnou je Moravia sídlící v Komunitním centru. Její zvláštností je, že v ní obsluhují handicapovaní ze sdružení Vrátka. A provozní Vladimíra Špuláková vypichuje ještě jednu zajímavost. „Vrátka mají svoji pekárnu. Její výrobky v kavárně prodáváme. Lidé k nám chodí nejen kvůli nim, ale také proto, že tím podporují handicapované. Přímo zde v kavárně pracuje deset klientů Vrátek,“ objasňuje Špuláková. „Navíc tady máme i knihovnu, díky níž jsme dost klientů přivedli ke čtení. Někdy nám čtou i nahlas,“ přidává šéfová další specifikum kavárny Moravia.

Pořadí oblíbenosti třebíčských kaváren

Gelateria Roma (dříve U tety) 322
Vzpomínka (bývalá Salsa) 230
Moravia (v Komunitním centru) 143

We love coffee 77
U židovské brány 76
Obývák 66
Demaris 58
Papi Café 44
Mosa kafe - espresso bar 43
Café Art 38

Za pecí 33
Chlupatá kavárna 21
Vrátka 18
Honky Ponk Café (pod Barborkou) 10
Pod Lampou 6
U svatého Prokopa 5
Muzejní kavárna 2

Hlasovalo: 1192 respondentů

(Stav k 25. 1. 2023, 16.45 hodin)