Podle Běhounka takové prvenství nebylo záměrné. "Ale jestli to nebude ku pro spěchu věci, určitě to nebude na škodu," míní. ČSSD chce dosáhnout podstatně lepšího výsledku než v minulých krajských volbách, kdy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získala pouze šest křesel a mezi stranami obsadila až čtvrté místo. Nyní je v opozici spolu s komunisty. Mezi pěti desítkami kandidátů a jejich náhradníků ČSSD je nyní 11 nestraníků.

Konference také schválila kandidáty pro senátní volby, které se v příštím roce na Vysočině budou týkat dvou obvodů. Na Žďársku bude ČSSD reprezentovat místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová, na Třebíčsku má šanci obhájit senátorské křeslo Milan Štěch. Staronovým předsedou sociálních demokratů na Vysočině se dnes stal podnikatel Libor Joukl, který stranu v kraji povede další dva roky.

Na Vysočině dosud nejsilnější ODS bude své kandidáty pro krajské volby schvalovat na sněmu 16. února. Koncem října byl ale předsedou občanských demokratů na Vysočině znovu zvolen krajský hejtman Miloš Vystrčil, který tehdy řekl, že by chtěl obhájit i post hejtmana.

Běhounek je primářem ortopedie v pelhřimovské krajské nemocnici. Za ČSSD již byl zvolen do zastupitelstva kraje i města Pelhřimov. Mezi jeho hlavní volební témata bude patřit zdravotnictví, kde by chtěl mimo jiné zabránit privatizaci krajských nemocnic. Volební kampaň chce vést věcně. "Zásadně odmítám konfrontaci i osobní spory," řekl. Povolební jednání nevylučuje se žádnou stranou.

V minulých krajských volbách nejsilnější ODS obsadila v krajském zastupitelstvu 15 křesel. Druhé KSČM připadlo 11 pozic, třetí KDU-ČSL o jednu méně. Do zastupitelstva se dostali ještě zástupci SNK ED, kteří mají tři zastupitele. Koalici sestavily ODS, KDU-ČSL a SNK ED.